ماڵه‌وه‌ > Comment > پەروەردەی زمانی کوردی، لە قوتابخانەی کوردی و بە شێوازی خۆماڵی

پەروەردەی زمانی کوردی، لە قوتابخانەی کوردی و بە شێوازی خۆماڵی

لەم ساڵانەی دواییدا، بزوتنەوەی سیاسیی کورد لە باکووری کوردستان گەیشتۆتە ئەو قەناعەتە کە ئەگەر دەوڵەت کارێکتان بۆ ناکا، قەیچی ئەکات، خۆتان دەستپێبکەن. لەسەر دەوڵەت ڕامەوەستن. بەڵام هاوکات گووشار بۆ دەوڵەت و بە یاساییکردنی داواکارییەکان لە هەر پلاتفۆڕمێکدا بەردەوام دەکەن. بۆ وێنە خوێند بە زمانی دایک.  ئاخر ئەوە مافی هەر شارۆمەندێکە کە لە دەرفەتی یەکسان بۆ پەروەردە بەهرەمەند بێت. پێویستە شارۆمەندان، بە خەرجی دەوڵەت، لە بودجەی گشتی زمانی دایکیان فێر بن نەک لە گیرفانی خۆیان. خۆ ئەگەر وابێت، دەبێ هەمان یاسا بۆ تورکان و فێربوونی تورکیش هەبێ. کاتێک ئەورووپییەکان دەبیسن کە هێستا لە کوردستان وزەی هەرە زۆری خەباتی ئێمە بۆ ئەوە تەرخان بووە سەریان سووڕ دەمێنێ!

خەڵکی لیجەی ئامەد، بە هاوکاریی یەکتر، ساڵێک لەمەوبەر، قوتابخانەیەکی چوارقاتیان سازکردووە کە بڕیارە تەنیا بۆ پەروەردەی کوردی بێت و دەوامی ئاسایی وەک قوتابخانەکانی تری تورکیا نەبێت. ڕۆژی پێنجشەممە ١١ی سێپتامبر، ژاندرما ویستی بچێ بە بڕیاری دۆزگەری کۆماریی لیجە، ئەو قوتابخانەیە بڕووخێنێ بەڵام لیجەییەکان پێشیان پێگرتن و شەڕ و ئاڵۆزی هاتە ئاراوە. دوای چەند کاتژمێرێک ڕیبەندان و ئاڵۆزی، عەسکەری تورک نەیتوانی فەرمانی دۆزگەر بەجێ بگەیەنێ و کشایەوە و لیجەیەکانیش پلانیان هەیە کە بە زووترین کات، قوتابخانەکە بۆ پەروەردەی زمانی کوردی ئامادە بکەن. هاوکات بڕیاری بایکۆتی یەک حەوتووی قوتابخانەکانی تورکیا ئەمساڵیش بەڕێوە دەچێ.

Advertisements
:هاوپۆله‌کانComment
 1. : رۆژپڕێس|Rojpress
  11 ئه‌یلول 2014 له‌ 19:22

  Lice’de Kürtçe eğitim verecek okulu yıkmak için operasyon başlatıldı
  11 Eylül 2014

  Diyarbakır’ın Lice ilçesinde köylülerce Kürtçe eğitim verilmek amacıyla yapılan okulu yıkmak için askerler tarafından operasyon başlatıldı. Yurttaşların karşı çıktığı yıkımda, yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından askerler geri çekilirken, yurttaşların bekleyişi devam ediyor.
  Dicle Haber Ajansının haberine göre Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan kararın ardından Kerwas köyünde köylülerin kolektif emeğiyle yapılan Kürtçe okulu yıkmak için askeri operasyon başlatıldı. Sabah saatlerinde içerisinde Özel Harekat Timleri’nin de bulunduğu yüzlerce asker, 30 zırhlı araçtan oluşan konvoyla köye doğru hareket etti. Köyü ablukaya alan askerlerin okulu yıkmasına karşı çıkan köylülerse askerin geçişini engellemek için köyün girişinde toplandı.
  Askerlerin yıkıma karşı çıkan yurttaşlara rağmen ilerlemesinin ardından çatışma çıktı. Yaklaşık 20 dakika boyunca devam eden çatışmada ölen ya da yaralanan olmazken askerler Ortaç köyüne çekildi.
  Askerlerin geri çekilmesinin ardından yaklaşık 200′e yakın yurttaş okulun bulunduğu alanda bir araya gelerek, bekleyişe geçti.
  Operasyonun yapıldığı saatlerde köye giriş-çıkış yollarının tamamı askerlerce kapatılırken, geçişlere izin verilmiyor. Ayrıca, Duru Jandarma Karakolu’nun bulunduğu alanda kurulan askeri noktadan da araçların Fisovası’na doğru geçişine izin verilmiyor.

  http://www.imctv.com.tr/2014/09/11/licede-kurtce-egitim-verecek-okulu-yikmak-icin-operasyon-baslatildi/

 2. : رۆژپڕێس|Rojpress
  19 ئه‌یلول 2014 له‌ 11:33

  DTK, DBP Kürtçe eğitim için ne yapmalı?
  DTK, DBP Kürtçe eğitim için ne yapmalı? 8 Eylül 2014 17:06 Font1 Font2 Font3 Font4
  Bu Haberi Yazdır
  Demokratik Toplum Kongresi-DTK Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyor. Uzun süre yeterli toplantı yapamama ardından kuşkusuz bu toplantı çok önemli. Yine yaşanan süreç ve demokratik ulusu inşa görevleri açısından da büyük öneme sahip. Söz konusu Genel Kurul toplantıları işte bu önemi karşılayacak düzeyde gerçekleşiyor. Bir süredir yürütülen hazırlıklar bunu gösteriyor. Biz bu satırları yazarken Genel Kurul toplantısı gerçekleşir durumda ve sizler okurken sonuçları tartışılıyor olacak. Şimdiden inanıyoruz ki başarılı sonuçlanacak. İşte bu temelde başarılar diliyoruz.
  DTK’nin Kürt demokratik toplum örgütlenmesinin ve Kürt demokrasisinin çok önemli bir kurumu olduğu iyi biliniyor. Bu temelde Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından da büyük önem taşıyor. Bu nedenledir ki, demokratikleşmeye karşı olanlar 2009 yılında en başta DTK’yi hedeflediler. Başkanını ve çok sayıda üye ve çalışanını tutuklayarak beş yıl hapislerde tuttular. Yani DTK kuruluşu ciddi bir demokrasi mücadelesi içinde gerçekleşti. Şimdi adeta bu yeniden kuruluşu söz konusu mücadelenin tecrübesi ve birikimi üzerinden gerçekleştirecek ve inanıyoruz başarılı olacak.
  DTK gerçekleşen yeni Genel Kurul’da ciddi bir biçimde yenilenecek ve yeniden yapılanacak. Çünkü özgürlük mücadelesinin ve demokratik ulus inşasının buna ihtiyacı var. Ayrıca başlangıçtaki yetersiz anlamalar da geçen süreç içerisinde iyice bilince çıkarılmış durumda. Bu temelde Kürt Demokratik Toplumunun esas karar kurumu olarak kendisini yeniden örgütleyip kurumlaştıracak. Buna göre bir ilke ve amaçlar çerçevesi ve örgütsel işleyiş sistemi oluşturacak. Eşbaşkanlardan başlamak üzere tüm yapısını önemli ölçüde yenileyecek.
  DTK Eşbaşkanlıkları için daha şimdiden Kurucu Başkan Hatip Dicle ile Şırnak milletvekili Selma Irmak’ın adları geçiyor. Umuyor ve inanıyoruz ki, bu isimler gerçekten de aday olacak ve de seçilecekler. Çünkü her ikisi de beşer yıl hapiste yatma temelinde bedel ödeyerek buraya geldiler ve de fazlasıyla hak ediyorlar. Zaten bir Eşbaşkanlık Divanı ve komisyonlarla birlikte çalışacaklar ve başarılı olacaklar. Bu temelde daha şimdiden başarı dileklerimizi iletiyoruz.
  Kuşkusuz DTK, Kürt demokrasisinin temel karar kurumu olarak tarihsel öneme sahip rolünü başarıyla oynayacak. Kendisini bu temelde örgütleyip kurumlaştıracak. Kürdistan demokratik ulus inşasının tüm boyutları için komisyonlar oluşturacak ve bu temelde yürüteceği çalışmalarla demokratik ulus inşasının temel görevlerini belirleyip inşa çalışmalarının önünü aydınlatacak. Alacağı kararlar, hazırlayacağı plan ve projelerle demokratik ulus inşasını gerçekleşebilir kılacak. Yine görevlendirip denetleyeceği icra organlarıyla da bunları pratik uygulamaya dönüştürecek.
  Belli ki DTK’nin görevleri çok ağır. Ama bir o kadar da tarihi ve önemli. Bu ağır ve önemli görevlerin başında da herhalde Kürdistan’a dönüş, köye dönüş ve Kürtçe anadilde eğitim gelecek. Kürdistan’a ve köye dönüş ile Kürtçe eğitim daha şimdiden kampanyalar biçiminde başlatılan görevler oluyor. DTK’nin yeni genel kurul toplantılarının bu kampanyalara büyük güç katacağı daha şimdiden görülüyor. Biz inanıyoruz ki, DTK genel kurul çalışmaları bu alanlara ilişkin özel kararlar alacak ve söz konusu kampanyaların hızla gelişip başarıya ulaşmasına hizmet edecek.
  Kürdistan’a ve köye dönüş konusu hem bir tarihsel yaranın sarılması ve hem de demokratik toplum inşasının güçlendirilmesi anlamına geliyor. Sömürgeci sistem tarafından özgürlük mücadelesini geriletebilmek için kırk yıldır Kürt toplumuna zorunlu göçün dayatıldığı biliniyor. Bu temelde binlerce köy yok edildi, kasabalar ve mahalleler boşaltıldı. Genç-ihtiyar çoluk-çocuk insanlar Türkiye metropollerine ve dünyanın dört bir yanına savruldu. Onlarca yıldır yaban ellerde ve yokluk ve yoksulluk içinde ağır bir yaşam mücadelesi verildi.
  Bu durumun başta Kürtler olmak üzere Kürdistan’da yaşayan tüm toplumlar açısından büyük bir toplumsal yara olduğu çok açık. Çünkü bu temelde aileler, kabileler, aşiretler bölündü, tarihin içinden süzülüp gelen ve esas uygarlık alanları olan köyler yok edildi. Kürdistan nüfusunun büyük bir kısmı egemen devlet baskısı temelinde anayurttan kopartıldı. Böyle bir göçertmenin 3-4 milyonu bulduğunu bizzat bunu yapanların kendileri söylüyorlar. Kültürel soykırım rejimini başarıya götürebilmek için ne tür zulüm yöntemlerine başvurduklarını bizzat itiraf ediyorlar.
  Şimdi özgürlük mücadelesinin geldiği aşama ve sağladığı kazanımlar temelinde bu durumun tersine çevrilmesi gerekiyor. Nasıl ki sömürgeci baskı sonucunda anayurttan kopulduysa, şimdi de demokratik ulus inşasına katılmak ve katkı sunmak amacıyla büyük bir anayurda dönüş hareketi başlatmak gerekiyor. Dünyanın dört bir yanına ve Türkiye metropollerine savrulmuş olanların kendi ana ve ata yurtlarına dönüş hareketini gerçekleştirmek gerekiyor. Aynı zamanda bunu bir köye dönüş ve demokratik uygarlığı yeniden inşa hareketi olarak da gerçekleştirmek önem taşıyor.
  İnsanlarımızın yaban ellerde, yokluk ve yoksulluk içinde yok olmamaları için bu gerekli. Kürdistan’da özgür bir yaşam ve demokratik bir toplum inşa edebilmek için bu gerekli. Dahası demokratik komünal yaşam temelinde yeni bir uygarlık yaratabilmek için köylere dönmek ve yeni uygar köyler inşa etmek gerekli. İnsan türünün toplumsallaştığı ve uygarlığı başlattığı bu topraklarda yeni demokratik bir uygarlık yaratmak için bu gerekli.
  Bazılarına göre böyle bir Kürdistan’a dönüş, köye dönüş, uygarlığa dönüş asla gerçekleşmeyecek tatlı bir hayal gibi görünüyor. Bu aslında inkarcılığın ve yabancılaşmanın derinliğini gösteriyor. Fakat bilinmeli ki, Kürdistan Özgürlük Hareketinin özgünlüğü ve gücü de burada ortaya çıkıyor. Sömürgeciliğin anayurttan savurduğu insanları yeniden ülkeye döndürme hareketi olarak gelişmiş bulunuyor. Daha küçük bir ideolojik grupken gerçekleşen 1976-1977 ülkeye dönüş ve devrimci birikimi ülkeye taşıma hareketini hatırlayalım. Yurtdışında yaratılan gerilla birikimini ülkeye taşıyan1982-1983 geri dönüş hareketini hatırlayalım.
  Çok iyi biliyoruz ki, bunlar bizi var eden tarihin çok önemli adımları. En zor koşullarda bile böyle tarihsel adımları atmayı başarmış bir hareketin ve halkın şimdi de benzer adımları atması neden imkansız olsun! Bu tür adımları atmak hayal değil, tersine ortalama insanın aklının almayacağı türden büyük bir devrimci eylem oluyor. DTK Genel Kurulu kararlılığı temelinde yeni bir Kürdistan’a ve köye dönüş eyleminin, yeni bir devrimci eylemin başlayacağı anlaşılıyor. En azından DTK Genel Kurul çalışmaları böyle tarihi eylem için güçlü bir çağrı oluşturuyor.
  Genel Kurulla birlikte yeni bir “Kürtçe anadilde eğitim kampanyasının” gelişeceği de anlaşılıyor. Kürt Özgürlük Hareketinin farklı kurumları zaten şimdiden böyle bir kampanyayı başlatmış ve gereken çağrıları yapmış durumdalar. En başta KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığının böyle bir tarihi çağrısı var. Yeni eğitim yılının açılışı dolayısıyla 15 Eylül’den itibaren Kürdistan’da Türkçe eğitimi boykot eden bir haftalık eylem çağrısı yapıyorlar. Tüm Kürt çocuklarını bir hafta boyunca Türkçe eğitim okullarına gitmeyerek Kürtçe anadilde eğitim isteklerini ortaya koymaya çağırıyorlar.
  Kuşkusuz bu çağrı ve istek, tarihin en haklı ve demokratik çağrısı ve isteği oluyor. Kendi anadilinde eğitim görmek kadar haklı, demokratik ve insani bir hak söz konusu olamaz. Dolayısıyla böyle bir demokratik ve insani hakkın ortadan kaldırılması da en ağır bir insanlık suçunu ifade eder. Bu noktada AKP’nin yönettiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti söz konusu insanlık suçunu işlemeye devam etmektedir. Kendi çocuklarını Kürtçe anadilleriyle eğitmek isteyen Kürtler de tarihin en haklı talebini ileri sürmektedir. Böyle yapmayan, çocuğunu kendi anadilinde eğitmek için mücadele etmeyen Kürt, sömürgeciliğin işlediği insanlık suçuna ortak oluyor demektir.
  Çocukları Kürtçe anadilinde eğitmek için verilen mücadele dönemin en önemli mücadelesidir. Bu temelde Türkçe eğitim veren okulları boykot ederken, aynı zamanda Kürtçe eğitim veren okullar açmak, bilen herkesin bu tarzda eğitin vermek için seferber olması, Kürtçe eğitimi engellemek üzere gelebilecek olası saldırılara karşı da direnmek ve sonuna kadar Kürtçe eğitimde ısrar etmek dönemin en temel eylem çizgilerinden birisidir. Burada hem Kürtçe eğitimi inşa edicilik ve hem de olası sömürgeci saldırıya karşı direniş vardır. Bağlar, Cizre ve Gever’den başlatılan Kürtçe eğitim okullarını her alana yaymak ve sonuna kadar da savunup işlevsel kılmayı başarmak gerekir. Burada sağlanacak sonuç kalıcı bir devrim niteliğinde olacaktır.
  Kürdistan’da Türkçe eğitimi boykot eden ve Kürtçe anadilde eğitim isteyen kampanya günümüzün en devrimci ve demokratik eyleminden birisidir. DTK Genel Kurulunun böyle bir kampanyanın başarıyla gelişmesinde rol oynayacağı kesindir. Yine tüm Kürt yurtseverlerinin bu eylem kampanyasına aktif katılacağı ve demokratik güçlerin de bunu destekleyeceği açıktır. Bu temelde hem kampanyayı selamlıyor ve başarılar diliyoruz, hem de insanım diyen herkesi tarihin bu en haklı eylemine katılmaya çağırıyoruz! (SELAHATTİN ERDEM-Y. Özgür Politika)

 3. : رۆژپڕێس|Rojpress
  26 ئه‌یلول 2014 له‌ 15:26

  لە دیاربەکر ١٣ ھەزار و ٢٣ قوتابی وانەی کوردییان ھەڵبژارد
  5 نوامبر 2013: رۆژپڕێس|Rojpressویرایشبیان دیدگاهGo to comments
  لە پارێزگای دیاربەکر ١٣ ھەزار و ٢٣ قوتابی بۆ ساڵی نوێی خوێندن وانەی کوردییان ھەڵبژارد.

  ساڵی خوێندنی ٢٠١٣-٢٠١٤ لە قوتابخانەکانی دیاربەکر ١٣ ھەزار و ٢٣ قوتابی خوێندنی وانەی زمانی کوردییان ھەڵبژارد.

  لە قۆناخی ٥ و ٦ دا ٧٥ ھەزار قوتابی وانەی ئایین، ٢٨ ھەزار و ٧٦٠ قوتابی وانەی بیرکاری، ٢٦ ھەزار و ٣١٥ قوتابی وانەی ژیانی پێغەمبەر، و ٢٤ ھەزار و ٦٥٥ قوتابی وانەی فێربوونی قورئانی پیرۆز، و ١٧ ھەزار و ٦٢٣ وانەی زمانی بێگانە و ١٣ ھەزار ٢٣ قوتابیش وانەی زمانی کوردییان ھەڵبژارد.

  بە گوێرەی یاسای وەزارەتی پەروەردەی تورکیا قوتابیان دەتوانن لە ھەفتەیەکدا ماوەی دوو سەعات وانەی ھەلبژاردە وەربگرن.
  محەمەد حادی ئاخرباش بەرێوەبەری بەرێوەبەرایەتیی پەروەردەی دیاربەکر بۆ ئانادۆڵو باسی وانەی ھەلبژاردەی کرد و گوتی: لە دیاربەکر لە قۆناخی ٥ و ٦دا، ٧٥ ھەزار قوتابیمان ھەیە، ھەفتانە دوو سەعەت وانەی ھەلبژاردەیان ھەیە و رێژەی خوێندنی وانەی کوردی لە ناو وانەکانیتردا %٢٠ـە . قوتابی ئەم دوو قۆناخە زیاتر دەیانەوێ وانەی بیرکاری بخوێنن.

  لەبارەی مامۆستای زمانی کوردیشەوە ئاخرباش گوتی: «تا ئێستە ھیچ مامۆستەیەکی پسپۆڕیان لە زمانی کوردی لە قوتابخانەکان نییە، ئەو مامۆستایانەی زمانی کوردی دەڵێنەوە پسپۆڕی زمانی کوردی نین، ھیوادارین لە ئایندەیەکی کورتدا دەرچووانی بەشی زمانی کوردی دەست بە وتنەوەی وانەی زمانی کوردی بکەن.»

  فەدلی زامان یەکێک لە مامۆستایانی وانەی کوردی بۆ ئانادۆڵو گوتی:

  ھەندێ خێزانی قوتابیان دەیانەوێ مندالیان فێری کوردی ببێ و ھەندێ قوتابیش ھیچ کوردی نازانن و دەیانەوێ فێر زمانی دایک ببن.

  سادیە بایکان قوتابی وانەی کوردی گوتی:

  زمانی دایکم زۆر خۆش دەوێ . لەبەرئەوەی دەمەوێ زمانی کوردی فێرببم.

 1. No trackbacks yet.

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: