ماڵه‌وه‌ > Comment > بەشداریم لە بەرنامەی تریبونی نەورۆز سەبارتە بە #کۆبانێ

بەشداریم لە بەرنامەی تریبونی نەورۆز سەبارتە بە #کۆبانێ

25 تشرینی یه‌كه‌م 2014 لێدوانێک بنووسە Go to comments

کوبانی هم مثل بقیه شهرها، مجموعه ایست از بتن و سیمان و خیابانهای موازی و کوچه های کوچک و بزرگ. اگرچه جغرافیا مهم است، موقعیت استراتژیک این شهر برای داعش و برای کردها دو چندان مهم است اما در این مورد خاص، انسانهای کوبانی هستند که به شهر، معنا بخشیدن، اون رو به یک سمبل به یاد ماندنی تبدیل کردن. برخلاف اون دید اوریانتالیستی و ساده انگارانه ژورنالیستهای غربی که جنگ کوبانی رو به جنگ دختران شجاع و زیبای کرد با بنیادگرایان داعش به خورد افکار عمومی میدن: جنگ در کوبانی، جنگ ایده هاست، جنگ باور، جنگ ایدئولوژی، جنگ میان دو جبهه، یکی خواستار برگرداندن مردمان این سرزمین به صدر اسلام است و دیگری، عملا در مقابل بربریت، ارتجاع، بردگی به پا خواسته/ جنگ علیه مردسالاریست، حق تعیین سرنوشت. کوبانی مهم است، استعاره است، استعاره از قلعه ای فتح ناشدنی، عدم تسلیمیت و قیامیسست که در خود یک نه بزرگ به “وضعیت موجود” رو هم میشه توش دید.

مقاومت کوبانی برآمد یک آلترناتیو هست که هنوز بسیاری نمیخواهند درکش کنند، اصلا نشانش بدهند. رسانه های جریان اصلی، به همه چیز مرتبط با کوبانی پرداخته اند اللا پیش زمینه های فکری این مقاومت، راه سوم: مشارکت مستقیم توده ها در اداره جامعه، سازماندهی همه جانبه اجتماعی، تغیر اجتماعی از پایین و نه دیکته ای از بالا، یافتن دوباره حق غصب شده تعیین سرنوشت و بهمین دلیل است که همه به حاشیه رانده شدگان، چپها، آنارشیستها، دگرباشان جنسی، اقلیتهای مذهبی و اتنیکی با کوبانی همزادپنداری میکنند.

کوبانی داره موازنات سیاسی منطقه رو بهم میزنه. خیلیها دارن سلاح میفرستن، هواپیماهای ائتلاف شب و روز دارن در حول و حوش کوبانی، داعش رو بمباران میکنن، قدرتهای غربی دارن با پی وای دی، ارتباط برقرار میکنن، به پ.ک.ک سیگنال میدن که از لیست ترور درش بیارن، آشکارا به ترکیه فشار میارن که باید کمک کنه، آلمان، فرانسه، هلند و یکسری از کشورهای اروپایی، دارن زمزمه تسلیح کردها در کوبانی رو در رسانه ها مطرح میکنن… اینها یک چرخش اساسی است.

پروسه صلح
آقای اردوغان اصولا زیاده از حد داد میزنن و اعتراض میکنن. شخصا حدود ١٠ ساله دارم سخنرانی و اظهارنظرهای آقای اردوغان رو تعقیب میکنم. ایشون هر وقتی که بهر دلیلی تحت فشار سیاسی قرار میگرن، با داد و بیداد و متهم کردن دیگران سعی میکنن فرافکنی کنند: این بار اما، آقای اردوغان و حزب حزب عدالت و توسعه دو فشار رو تجربه کردن:

یکی دو هفته قبل، آقای اردوغان با عصبانیت گفتن که کوبانی مسئله ما نیست، جنگ ما نیست، در جواب ایشون آقای دمیرتاش گفتن بلە، میدونیم، چون شما فقط وقت میکنین برای غزه، اشک تمساح بریزین، یا از اون بدتر، خود داعش مسئله شماست ولی قضیه برای ما مهمتر از تصور شماست و … صدها هزار شهروند کرد در شمال کردستان و شهرهای دیگر ترکیه به خیابونها ریختند و خواستار اقدام فوری ترکیه در مسئله کوبانی شدن. فمنیستها، دگرباشان جنسی، حزب جمهوریخواه خلق، چپها دارن از کوبانی دفاع میکنن. دانشجوی ترک در کوبانی جون میده و …

از همون روزهای اول کردها هشدار داده بودن که شکست کوبانی، شکست پروسه صلحه. تب کوبانی خیلی زود به دیاربکر رسید و با یک جرقه دیدیم که شعلەور شد. شهرهای کردستان یک قیام سراسری رو تجربه کردند. با وجود کشتن دهها شهروند معترض، پلیس عملا کنترل چندین شهر از دستش خارج شد و ارتش مجبور شد تانکهاشو به خیابونها بیاره. وضعیت فوق العاده نظامی در ٦ مرکز اعلام شد، بازگشت به دهه نود زمزمه اصلی رسانه های غربی شد. آخرش مجبور شدن چند مسئول طراز اولی دولت رو بفرستن به امرالی و قولایی به آقای اوجالان بدن تا شرایط رو ایشون آروم کنه.

اما آقای اردوغان خودشون در موقعیت بسیار مضحکی قرار دادن. شوهای تلویزیونی آمریکا دارن دربارش برنامه میسازن، میگن در نهایت اردوغان به ائتلاف پیوست و بمباران کرد. اما کردهای خودش را- کردهای که بخشی از اونها دارن در کوبانی در برابر داعش میجنگند رو بمباران کرد. اینروزها مهمترین سوژه کاریکاتوریستها، آقای اردوغان و کمکرسانیش به داعش هست و …

دوم: تماس تلفنی نصف شب اوباما با آقای اردوغان و فشار برای قبول ارسال کمکهای نظامی و بشردوستانه به کوبانی

هر بار جنبش کرد، خواستی رو مطرح میکنه، خود اردوغان یا اعضای بلندپایه حزبش، میان مخالفت خودشون رو اعلام میکنن، ولی بعد دو سه روز، وقتی آبها از آسیاب افتاد، مجبور میشن که اقداماتی رو در راستای اون خواست کردها انجام بدن.

– چند ماه قبل، آقای جان دوندار، روزنامه نگار ترک، یک مقاله جالبی نوشته بودن. ایشون هم از همون نقطه نظری که بنده بهش اشاره داشتم میگن که حزب عدالت و توسعه، هر چیزی رو که آقای اوجالان گفته و خواسته، پس از مدتی مخالفت و داد و بیداد اجرا کردن. کمیسیون عقلا، دفاع به زبان مادری در دادگاهها، اجازه دادن پی در پی به هیئت مذاکره کننده برای دیدار با امرالی، حتی بهبود نسبی وضعیت آقای اوجالان در امرالی، کمیسیون پیگیری مسئله صلح در پارلمان ترکیه، آغاز بحث بر سر چگونگی تغیر قانون اساسی مطابق نظر کردها در مجلس ترکیه و اینبار هم، پس از تظاهرات گسترده روزهای اخیر و تحت تاثیر تب کوبانی:

– جلسه مجدد کمیسیون عقلا با نخست وزیر شکل گرفت
– بخشهای از نقشه راه حزب عدالت و توسعه به حزب دموکراتیک خلقها ارائه شده
– خبر تاسیس یک سکرتاریا، یک دفتر ویژه کاری برای آقای اوجالان برای کارکرد موثرتر و متمرکزتر مذاکرات صلح در امرالی منتشر شد
و مهمتر از همه: پس از یک تماس تلفنی آقای اوباما، موافقت اجباری اردوغان برای ارسال سلاح به کوبانی، برای عبور نیروهای پیشمرگ به کوبانی، برای امدادرسانی بیشتر و … ایشون مجبور شدن که تحت فشار کردها، آمریکا و جامعه جهانی، راه رو کوبانی باز کنن، الان دارن با اعتراض و داد و هوار کردن، وجهشون رو حفظ کنن


بعید نیست که پروسه صلح دچار مشکل بشه. بعید نیست که دوباره پس از فروکش کردن تب کوبانی و نجات این شهر از دست داعش، خیابونهای دیاربکر و ماردین و استانبول به خروش در نیان. ولی اونچه مسلمه، حکومت ترکیه، اگر فشاری بهش وارد نیاد، خواستار حل مسئله کرد، با خواست خودش نیست. آقای اردوغان حتی سعی میکنه کلمه کوبانی رو بر زبان نیاره… یکی دو روز قبل، وقتی خبرنگاران ازش پرسیدن، کوبانی چه شد، جواب داد، بله عین العرب…. ایشون با این رفتار حتی سعی میکنن که شناسنامه کردی شهر رو. از اسم بردن وای پی جی، واحدهای مدافع خلق ابا داره و فقط به این بسنده میکنه، اونای که داخل کوبانی میجنگن!

و نکته آخر اینکه، راستگراها دارن از سولیداریتی با کوبانی استفاده ابزاری میکنن. مانور میدن روی این مسئله. اینهم در صعف چپها داره صورت میگیره. از آمریکا گرفته تا عربستان، از کسایی که این وضعیت رو بوجود آوردن، دارن استفاده میکنن، اگر چپها، آنارشیستها، دگرباشان، به حاشیه رانده شدگان راست میگن، با صدای رساتر و فعالتر بیان تو صحنه از کوبانی دفاع بکنن.

newroz-tv

:هاوپۆله‌کانComment تاگەکان:
 1. : رۆژپڕێس|Rojpress
  25 تشرینی یه‌كه‌م 2014 له‌ 13:16

  در صورتِ اتخاذ سیاستی درست در مقابله با داعش، آقای اردوغان می توانست برندهٔ اصلی ماجراهای چند ماههٔ اخیر باشد بدون آنکه برای نیل به این مهم نیاز به آن باشد که منافع ملی ترکیه را به خطر اندازد. منافع ذیل می توانست حاصل چنین سیاستی باشد:
  • شایعات قبلی در مورد حمایت از داعش را بی اثر نماید (اگر فرض بر آن باشد که در واقعیت کمکی به داعش ننموده اند)
  • ترکیه را به وزنه ای قابل اعتماد در حل و فصل بحرانهای منطقه ای تبدیل نماید
  • ابتکار عمل را در دستان آقای اردوغان نگهداشته و کار را بدان جا نکشاند که آمریکا از روی سرِ او با کردهای سوریه تماس برقرار نماید
  • نزاعی را که می توانست منطقه ای بماند به نزاعی بزرگتر تبدیل ننموده و زمینه را برای دخالت آمریکا و سایر دول غربی فراهم نیاورد. آقای اردوغان باید می دانست که با ورود این قدرتها به صحنه، نقشِ ترکیه از بازیگری اصلی به عاملی درجه چندم تنزل خواهد یافت
  • شک و تردیدی را در مورد همکاری های آتی با ترکیه در مسئولین اقلیم کردستان (که از شرکای عمده تجاری ترکیه است) برنیانگیزد
  • کردهای سوریه که در سه سال گذشته همسایگان مسئولی در طول مرزهای ترکیه بوده و هیچ تهدید امنیتی را متوجه آن ننموده اند به همین منوال حفظ نماید نه اینکه با تروریست خواندن آنان همزیستی با آنان را به نفاق و دشمنی جدیدی فرارویاند
  • روند صلح با کردهای ترکیه را با جلب هر چه بیشتر اعتماد آنان تسریع بخشیده و شانس موفقیت این روند تقویت نماید
  • حتی در صورتِ عدم اعتماد به پ ک ک، اردوغان می توانست از همان آغاز با یاری رسانی اقلیم به کوبانی موافقت نموده و خود را آماجِ آنهمه اتهام ننموده و از سلسله تظاهراتی که حدود چهل کشته برجای گذاشت جلوگیری نماید. نباید از یاد برد که حزب عدالت و توسعه در همهٔ انتخابات اخیر با تکیه بر رأی کردهای ترکیه بر رقبای خود پیروز گشته است. از دست دادن این آرا می تواند تداوم سلطهٔ این حزب را با خطر جدی مواجه نماید.
  • با کنار آمدن با کردهای سوری که در سه سالِ گذشته همسایگان بی ضرری بوده اند، امکان استقرار داعش در مرزهای خود را به حداقل رساند. می توان حدس زد که هدف داعش از اعلام خلافت اسلامی آن نبوده است که کنترل آنرا به آقای اردوغان بسپارد. ترکیه قربانی بعدی داعش در مسیر بسط و توسعهٔ خلافتش خواهد بود، همچنانکه عربستان و کشورهای حاشیهٔ خلیج فارس، بعد از تصرفِ عراق، قربانیان بعدی آن خواهند بود.

  http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=63152

 2. : رۆژپڕێس|Rojpress
  26 تشرینی یه‌كه‌م 2014 له‌ 16:20

  Erdoğan: İmralı durumdan rahatsız
  Erdoğan: İmralı durumdan rahatsız
  26/10/2014 08:20 A+ A-
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çözüm Süreci’ni değerlendirirken, “Güneydoğu’daki vatandaşların hepsi memnun ama terör örgütü bu işten memnun değil. HDP de memnun değil. İmralı gördüğüm kadarıyla rahatsız oldu ve ‘Çözüm sürecini bozmayın’ açıklamasını yaptı” dedi.
  Facebook’ta Paylaş
  inPaylaşın
  Erdoğan Estonya dönüşü uçakta gazetecilerle yaptığı sohbette ‘Kobani’de ne yapılmak istendiğini, ABD Başkanı Obama ile ne konuştuklarını, PYD’nin hesaplarını’ da ilk kez bütün açıklığıyla anlattı.

  Erdoğan’ın açıklamalarını Hürriyet gazetesinden Akif Beki yazdı.

  Cumhurbaşkanı’na sorulan sorular ve yanıtları özetle şöyle:

  PKK VE HDP BARIŞ İSTEMİYOR
  Son PKK eylemleri ve barış sürecine yönelik saldırılar bu büyük oyunun içinde mi?
  Hepsi bunların içinde. Yani çözüm sürecinin özellikle engellenme gayretleri de bu işin içinde. Tabii, PKK bir defa Türkiye ’de barışı istemiyor. PKK’nın uzantısı olan siyasi parti (HDP) de barışı istemiyor. İki kere iki dört. Bunlar sadece, meydanlara çıktıkları zaman, barış, özgürlük derler ama işte yapılanları görüyorsunuz. Daha yeni Kağızman’da gittiler, ciddi bir baraj inşaatında iş makinelerini yaktılar. Sen Kürt’e hizmet gitmesini istemiyorsun yahu. Bunların Kürtleri düşünmek diye bir derdi yok. Bunların derdi başka. Bunların derdi, bu ülkeyi kendi içinde karıştırmak, barış ortamından bu ülkeyi bir kere tamamen, gerilim, kavga ortamına, kaos ortamına sürüklemek. Tabii 11 yıldır bunu başaramadı. Bunu başaramadıkları için çok rahatsızlar. Sizi rahatsız eden ne? Yapılan yollar mı, yapılan okullar mı, o yaktığınız okullar mı, yapılan hastaneler mi? Sizi rahatsız eden ne?

  İMRALI ‘ENGELLEMEYİN” DEDİ
  Süreç için 2015 final yılı olacak mı? Böyle bir tarih verebiliyor musunuz?
  Bunlar matematik değil, sosyal olaylardır. Sosyal olaylarda böyle iki kere iki dört diye bir şey olmaz. Bu süreçtir, süreç devam eder. Ne zamana kadar? Çözüme kadar devam eder. Burada bu işin sosyolojik analizini yaparak bir yere geldik. Bundan Güneydoğu’daki vatandaşların hepsi memnun ama terör örgütü bu işten memnun değil ve onu pazara çıkarıyorlar. Uzantısı (HDP), o da memnun değildi çünkü onun üzerinden pazarlıklarını yapıyorlardı. Fakat İmralı gördüğüm kadarıyla rahatsız oldu ve ‘Çözüm sürecini bozmayın.’ açıklamasını yaptı. ‘Engellemeyin vesaire’ dedi. Yani burada da, 2015 final yılı olacak gibi yaklaşımları çok çok yanlış buluyorum. Bu noktada bizim için her an finaldir, her an başlangıçtır. Bunun böyle bilinmesi lazım. Yol haritası zaten yayınlandı.

  OBAMA’NIN SİLAH SEVKIYATINI TASVİP ETMİYORUZ
  Ortadoğu’da nasıl bir sıkıntı var?
  Öncelikle maalesef çok ciddi bir dezenformasyon var. Maalesef ülkemizdeki bazı görsel ve yazılı medya organları da dahil olmak üzere, konuşanlar başlık atanlar bunu yapabiliyor. Örneğin, Sayın Obama ile yaptığımız görüşmeden sonra birçok uydurma haber ve yorumlar yapıldı. Görüşmeler esnasında benim Obama’ya söylediğim şuydu: ‘PYD’ye yapılacak olan bu yardımları tasvip etmemiz mümkün değil. Çünkü PYD, PKK ile eş bir terör örgütüdür. Bunu PYD kendisi kabul eder veya etmez, ama biz PYD’nin uygulamalarını biliyoruz, görüyoruz ve PKK’nın içerisindeki Suriyeli lider kadrolarının, PYD içerisinde savaştığını da bilenlerdeniz.’ Sayın Obama’nın görüşmeden sonra kalkıp hemen 3 tane C130’la, silah ve mühimmatı Kobani’ye indirmiş olmaları gerçekten tasvip edilmez. Ne oldu? Bu indirilen silahların bir kısmı PYD’nin eline düşerken, bir kısmı da IŞİD’in eline düştü. Şimdi bunun Musul’da olandan bir farkı var mı? Yok. Musul’da da Maliki ordusu kaçtı, Amerika’nın Ordu’ya vermiş olduğu bütün o ağır silahlar tank, top, diğer uzun menzilli o silahların hepsi kimin elinde kaldı? IŞİD’in elinde kaldı.

  KOBANİ’NİN ABD İLE ALAKASI YOK
  Bütün bunlar ortada iken Kobani ABD için niçin bu kadar stratejik? Eğer stratejik ise bizim için öyle olması lazım. Çünkü burası bizim sınırımızda, buranın ABD ile hiçbir alâkası yok. Bu konuda bana verilebilen bir cevap da yok. Bana söylenen (Obama tarafından) tek bir şey var: “Eğer Kobani düşerse IŞİD ‘Bak ben Amerika’ya karşı koalisyon güçlerine karşı büyük bir zafer kazandım’ edasıyla dolaşacak.” Dediği bu. Ben de Obama’ya ısrarla şunu söyledim; Bakın şu anda Kobani boş bir şehir, 200 bin insan benim ülkemde. Onlara ev sahipliğini şu anda biz yapıyoruz… Biz, Suriye’den ülkemize geçenlere şu ana kadar 4.5 milyar dolar destek vermiş bir ülkeyiz. Buna rağmen, ‘Siz ne yapıyorsunuz? Ne yediriyorsunuz, ne giydiriyorsunuz, bunun kaynakları nereden geliyor?’ diye kimse bize sormuyor. Amerika, Koalisyon Güçleri şu anda havadan bombalıyorlar. Kısmen faydası yok değil, var ama karadan operasyonlar olmadığı sürece buradan netice almak mümkün değil.

  OBAMA ‘KOBANİ’DEKİLERİN SİLAHI BİTTİ’ DEDİ
  Salih Müslim’in bir demeci var. Diyor ki kimse bizi Suriye’deki rejimle savaştıramaz. Bunu açıkça söylüyor…
  Zaten PYD’nin önceki destekçisi kimdi, rejimdi. Rejim daha sonra PYD ile arayı açtı. Ondan sonra da belli bir süre de, aynı zamanda IŞİD’i de destekledi. IŞİD’e her türlü desteği verdi. Bu arada Obama ile yaptığım görüşmede, ‘Ben bu gece hemen Barzani ile gerekirse görüşürüm, kendilerinden Peşmergeleri gönderme işinin hızlandırılmasını isterim’ dedim. Gece 02.00, kendisiyle bu görüşmeyi yaptık. Obama’nın verdiği cevap şuydu: ‘Kobani’dekiler 2-3 gün bile dayanamazlar. Ellerinde herhangi bir silah mühimmat kalmadı.’ Dedim ki Obama’ya: ‘Biz kendi üzerimizden oraya peşmergelerin geçişini sağlayacağız.’ Tabii oradakilerin hesapları bana göre farklı. Neydi hadise? PYD peşmergenin gelmesini istemiyor. Peşmerge oraya gelirse, Kobani’ye peşmerge hakim olur diye peşmergeyi istemiyor. Yani, Kürt’müş, Arap’mış, Türk’müş o mesele değil. PYD, oraya peşmergenin gelmesi durumunda oyununun bozulacağını düşünüyor. Tezgah bozulacak. Bundan dolayı peşmergeyi istemiyor. Sayın Obama’ya şunu da söyledim: ‘Birinci derecede tercihimiz, Hür Suriye Ordusu’dur’ dedim. Ve biz, Hür Suriye Ordusu ile de görüşürüz’ dedim. Ve nitekim her iki tarafla yapılan görüşmelerde, Kuzey Irak yerel yönetimi Barzani onlar kabul ettiler.

  KOBANİ’DE TUZAK KURULUYOR
  Hedef neydi? Spekülasyonların ortadan kalkması için bunları söylemek zorundayım: Hedef 2000 kadar peşmergenin gelmesiydi. İlk etapta 500 göndereceklerdi fakat daha sonra PYD bu sayının 155’e inmesini… Hatta onlar 155’i de istemediler. ‘Bize ağır silah gönderin.’ Dediler. Tabii. Kuzey Irak yönetimi dedi ki, ‘Hayır, biz silahı size göndermeyiz. Biz kendi elemanlarımızla bu silahları göndeririz, tekrar onlarla da alırız. ‘ Peki biz ne yaptık? Biz, bunun bizim kontrolümüzde gireceğini esasa bağladık. Bu arada Hür Suriye Ordusu’ndan da olumlu cevap geldi. Onlar da 1300 kişiyi göndermeyi kabul ettiler ve 1300 kişinin gönderilmesiyle ilgili adımı attılar. Çok enterasandır; PYD önce bu 1300 kişiye biraz kabul etmeme noktasındaydı. Fakat sonra bu 1300 kişiyi kabul etme konumunda kaldı. Fakat burada da yine farklı bir adım attı. O da şu: ‘Biz onlara ayrı bir cephe açalım.’ Oyun içerisinde oyun. Hesap bu. Fakat bir hesap karşısında, tabii oyun bozuluyor. Şunun üzerinde bizim iyi düşünmemiz lazım: Tabii, bu tuzağı veya bu tezgahı kuran muhtemelen başka bir mantık var. Yani şu anda PYD’nin mantalitesinin bu kadar güçlü olduğunu ben düşünmüyorum.

  KOBANİ KÜRT MÜ ARAP MI? ADI ÜZERİNDE AYN’EL ARAP
  (“Nedir efendim bu?” sorusu üzerine ) Onu artık siz düşüneceksiniz. Muhtemelen daha üst bir akıl var. Kobani ile alakalı olarak, orası aslen, Kürtlerin mi yoksa Arapların mı tartışmasına girmek istemiyorum. Ama işin aslına bakarsanız, adı üzerinde, Ayn’el Arap’tır. Daha sonra bu Kobani’ye dönüşmüştür. Şimdi oradaki bu gelişme bunları rahatsız ederken, olay farklı. ‘Sizin için stratejik mi?’ Söylenmiyor. Ne deniyor? Burada IŞİD burayı düşürdüğü anda, “Bak ben koalisyon güçlerine karşı bir zafer kazanmış olacağım’ diyebilir. Bu çok tehlikeli yaklaşım. Peki aynı şeyi İdlib, Rakka düştüğünde niye düşünmüyorsunuz? IŞİD oraları da işgal etti. Oralarda niye vurmadınız IŞİD’i? Aynı şekilde Irak’ın üçte biri de malum IŞİD’in işgali altında, orada niye bunları vurmadınız? Üstelik sizin silahlarınızla bu işgal devam ediyor. Niye vurmuyorsunuz? Erbil’e 30, 40 kilometre yaklaştıkları zaman Erbil giderse, orada da ağırlıklı Kürtler var. Erbil giderse ne olur bu hal, niye bu soruyu sormuyorsunuz?

  Sizce Kobani neden aniden bu denli önemli hale geldi. Kobani olunca neden müdahale gündeme geldi hemen?
  Bunu konuşmak için biraz erken. Onun için şu anda konuşmamayı yeğliyorum. Ama, sınırlarımızda oynanan oyun sıradan rastgele bir oyun değil. Basit bir oyun değil. Niye çünkü, 1295 kilometrede bu oyun oynanıyor.

  ÖSO, PYD’NİN TUZAĞINI BOZACAK
  Kobani’ye koridordan 1300 Özgür Suriye Ordusu mensubunun geçeceği konusu netleşti mi? ÖSO ‘Bizim anlaşmamız yok’ diye açıklama yaptı.
  Hayır, tam aksine, 1300 rakamını ÖSO yetkilileri ifade etti. En yetkili ağızdan, bizim de yetkili arkadaşlarımıza bunlar bunu bildirdiler. Şu anda ÖSO’nun attığı bu adım birçok tuzağı da bozuyor. Onun için ben bunu çok hayırlı bir adım olarak görüyorum. PYD’nin tezgâhını, tuzağını bozacak. PYD samimi değil.

  ABD, ESAD KARŞISINDA HÂLÂ ORTA NOKTADA
  Obama’nın başkanlığının sonuna kadar ABD Esad’ın gitmesi için bir şey yapar mı?
  Bana göre şu anda tabii, ABD hâlâ orta noktada. Sadece yani, uçuşa yasak bölge dediğimiz bölgenin ilanıyla alakalı dahi kesin bir adım atmış değil. Güvenli Bölge konusunda ‘Tartışılabilir’ diyor. Üçüncüsü Eğit-Donat’da adım attı gibi. Ben çünkü gökten uçaklarla atılan silahların Eğit-Donat tanımı içerisine girdiğini kabul etmiyorum, böyle bir şey yok. Eğitmeden Donat’tır bu. O da kimi donattığı da belli değil. Dolayısı ile burada yapılanın şu anda rejime de hiçbir beklentilerimiz istikametinde olumlu tesiri yoktur. Esed’in gidip gitmeyeceği konusunda da kafalarından şu düşünceyi silmeleri lazım; hâlâ Batı’da şu mantık var: Esed giderse yerine kim gelecek? Bir defa şuna kafayı yormuyorlar: Halkın iradesi ile kim seçildi ise o gelecek. Esed giderse kim gelecek? Bırak Esed bir gitsin. Ha ondan sonra halk kimi isterse o gelsin. Yani, Saddam Hüseyin’i gönderdiniz, Saddam giderse yerine kim gelecek dediniz mi? Ne oldu, gelen belli.

  RUSYA İLE KARŞI KARŞIYAYIZ
  Maalesef, Rusya ile biz Suriye konusunda karşı karşıyayız. Aynı istikamete bakmıyoruz. Bunu çok konuştuk, bu konuşmalarımıza rağmen zaman kaybettik. Rusya’nın Suriye’ye olan desteği sürmektedir. Bunun dışında, bizim ekonomik meselelerde ilişkilerimiz gayet iyi. Şu anda bizim ticaret hacmimiz çok çok iyi. Ama Ukrayna’da Kırım meselesinde Rusya ile maalesef yine aynı konumda değiliz. Çünkü Kırım Tatarlarının oradaki durumuna yönelik söylenenler bize umut vermiyor. Onlar daha önceki yönetime göre daha iyi olacaklar deniyor ama mesela şu anda Cemiloğlu’nun Kırım’a girişinin yasaklanması akla mantığa ters düşüyor. Bunlar yıllarca malum zulüm görmüş insanlar, niçin bunlara kapıyı kapatıyorsun da, vatanlarından ayrı yaşamalarını reva görüyorsun. Bunu anlamak mümkün değil. Bunu anlamak mümkün değil.

  İRAN MEZHEBİ YAKLAŞIMI ÇOK ÖNE ÇIKARIYOR
  Son zamanlarda tabii İran’ın bölgedeki etkinliği çok daha farklı bir konumda. Irak ve Suriye’ye yönelik etkinlik, bunlar devam ediyor. Maalesef bunlar samimi bir yaklaşımla devam etmiyor. İran’ın yaklaşımında ne yazık ki şöyle bir durum görüyoruz. ‘Gel, burayı Türkiye İran beraber çözelim.’ Bunu Başbakanlık dönemimde de söyledim. Cumhurbaşkanlığı sürecim içinde de söyledik. Ne yazık ki İran böyle bir yaklaşımın içerisine girmedi. Ama kendileri ile ikili görüştüğümüz zaman ‘Bunu beraber çözelim’ diyorlar. Adım atmaya gelince ne yazık ki, kendilerine has çalışma usulleri vardır, bu usullerle işi götürüyorlar. Çok üzücü tabii bu. Bundan dolayı İran’la rahat bir çalışma zeminini bulamıyoruz. Mezhebi yaklaşımı çok öne çıkartıyorlar. Çünkü ben defaatle şunu bütün ileri gelenlere söylemişimdir: Gelin, Alevi, Sünni, bunu bir kenara koyalım. Biz herşeyden önce Müslümanız. Şu olaya Müslümanca bakalım. Sünni’nin Alevi’ye, Alevi’nin Sünni’ye ve Şia’nın üstünlüğü vesaire bunları konuşmayalım. Müslümanca buna bakalım.

  MERKEL’İ ‘YOLLADIĞINIZ SİLAHLAR IŞİD’E GEÇEBİLİR’ DİYE UYARDIM
  Cardiff’te Nato zirvesinde, yine onlar da (Peşmergeye) silah yardımı yapacaklarını söyledikleri zaman ben de kendilerine (Şansölye Merkel) şöyle dedim: “Kime yapacaksınız bu silah yardımlarını? Buradaki gruplardan hangisine bu silahı vereceksiniz, verdiğiniz bu silahların yarın İŞİD’in eline geçmeyeceğini kim garanti edebilir. Bunları bizzat konuştum orada.

  PARALEL YAPI BİR AN ÖNCE PARTİ KURSUN
  Paralel Yapı’nın yeni bir parti kurma yolunda adım attığı söyleniyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?
  Ülkemizde en kolay şey parti kurmaktır, şu anda 70’i aşkın parti var. Herkes kurabilir. Keşke bunlar da böyle bir parti kurmuş olsalar, bundan çok çok mutlu oluruz. Çünkü herkes nerede olduğunu, kilosunu, boyunu, posunu görmüş olur. Bu bakımdan çok çok isabetli olur. Yani, bazı şeyler var ki, efsane olarak güç devşiriyorlar. ‘Bizim şu kadar oyumuz var’, gibi. Sadece onlar değil başkaları da yapıyor aynı şeyi. Yaptılar yıllar yılı. 25 milyon oyum var, diyenler oldu. En az yüzde 25 oyumuz var, diyenler oldu. Bunları çok yaşadık. Ama sonra baktık ki, Anamuhalefet Partisi bile böyle bir oy alamadı. Bu gerçekleri görmemiz lazım.

  MESCİTTEN RAHATSIZLIK DUYMUŞ OLABİLİRLER
  Validebağ konusunun, cami ile inşaatla yakından uzaktan alakası yok. Validebağ Korusu mezbelelikti, berbattı, rezillikti. Üsküdar Belediye Başkanı benden rica etti, Başbakanlık dönemimde. Ben de Üsküdar’da oturuyorum. ‘Burayı bize veya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edin’ dedi. Biz burayı, bir ele alalım, temizleyelim. Çünkü insanlar biraz da korkuyor, gelsinler yürüyüşlerini rahatlıkla yapabilsinler, çay vesaire içebilecekleri mekanlar olsun. Yoksa içerisinde apartman, şu bu, böyle bir şey asla yok. Üsküdar Belediye Başkanımız, korunun yan tarafındaki bir yere de şöyle bir mescid yapma planı içindeydi. Zaten İmar Planı’nda da önceden varmış bu. Ama bu Validebağ korusunun sınırları içinde değil. Orada mescid var ya. Kimileri bundan rahatsızlık duymuş olabilir.

  http://www.radikal.com.tr/turkiye/erdogan_imrali_durumdan_rahatsiz-1221319

 3. Rojpress
  6 تشرینی دووه‌م 2014 له‌ 11:59

 1. No trackbacks yet.

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / گۆڕین )

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: