ماڵه‌وه‌ > Comment > ١.٢ تریلیۆن دۆلار تێچووی سی ساڵی شەڕی کورد و تورک

١.٢ تریلیۆن دۆلار تێچووی سی ساڵی شەڕی کورد و تورک

14 تشرینی دووه‌م 2014 لێدوانێک بنووسە Go to comments

نوومان کورتوڵموش، یاریدەدەری سەرۆکوەزیری تورکیا بە ئەلجەزیرەی تورکی ڕاگەیاندووە کە لە ماوەی سی ساڵ شەڕی کورد و تورکدا، نزیک بە ١.٢ تریلیۆن دۆلار خەسار بە ئابووری تورکیا گەیشتووە.

Advertisements
:هاوپۆله‌کانComment
 1. Rojpress
  21 تشرینی دووه‌م 2014 له‌ 18:21

  Kurtulmuş: Çözüm sürecinde nehrin yüzde 70-80’i geçildi
  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çözüm sürecinin yüzde 70-80’inin geçildiğini belirtip, “Çok az bir kısmı kaldı. Bunun geri dönüşünün maliyeti, karşıya geçmenin maliyetinden çok daha ağırdır” dedi.
  14 Kas 2014 Güncelleme 18:36 TSİ | Konular Türkiye, Kürt sorunu
  19 | Paylaş

  Numan Kurtulmuş çözüm sürecinde ‘duraksama bekleyenlerin yanıldığını’ söyledi. [Fotoğraf: Al Jazeera]
  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çorum’da ‘Sürgünün 70. Yılında Ahıska Türkleri Uluslararası Sempozyumu’nun açılışının ardından basın mensuplarının çözüm sürecine ilişkin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş süreci ‘azgın bir nehir’ olarak nitelendirip, “Yüzde 70-80’ini geçtik, çok az kısmı kaldı” yorumunu yaptı. Kurtulmuş, “Çözüm süreci’ diye isimlendirdiğimiz bu süreç, Türkiye’nin en hayati, en kanlı, en büyük problemlerinden birisinin çözümüne ilişkin atılmış adımlar bütünüdür” dedi.
  Kurtulmuş, 30 yıldır çözüme kavuşmayan sorunun, Türkiye’ye ‘asgâri’ 1,2 trilyon dolarlık maliyeti olduğunu vurgulayıp şöyle konuştu:
  “Çözüm süreci aslında devletin bu süreci başlattığı bir siyasi iradeyle ortaya çıktı. Aynı şekilde siyasi iradeye paralel olarak elinde silah bulunanlar da silah bırakma iradesini ortaya koydu. Türkiye’nin her tarafında makul çoğunluk bu meselenin bitmesi için ciddi bir irade ortaya koydu. Türkiye’de ilanihaye (sonsuza kadar) bütün silahların toprağa gömülmesi konusunda ne kadar irade gösterirsek gösterelim, ne kadar çok bu sürecin çözülmesi için gayret sarf edersek edelim, Türkiye’nin ayaklarındaki bu prangalardan kurtulmasını istemeyenlerin, birtakım provokasyonlar yapabileceklerini biliyor, tahmin ediyorduk.. Özellikle 6-7 Ekim provokasyonlarından sonra siyasi irade olarak çözüm sürecindeki irademizi bir kere daha net olarak ortaya koymamız şarttı.”
  ‘Adımların çoğu zaten atıldı’
  Kurtulmuş sürecin ‘diğer tarafları’nın da sürece dair iradesini ortaya koyduğunu söylerken, 6-7 Ekim’deki Kobani protestolarından sonra “çözüm süreci artık biter, artık bundan sonra duraksar” şeklindeki söylemlerin gerçekleşmediğini vurguladı.
  Süreçte somut adım atılmadığına dair eleştirileri de reddeden Başbakan Yardımcısı şöyle devam etti:
  “Zaten adımların çoğu atılmıştır. Diyebiliriz ki azgın bir nehirden karşıya geçiyoruz; yüzde 70-80’ini geçtik, çok az bir kısmı kaldı. Bunun geri dönüşünün maliyeti, karşıya geçmenin maliyetinden çok daha ağırdır. Dolayısıyla Türkiye bu anlamda dirliğini, birliğini koruyarak; bu siyasi iradeye sahip çıkarak, inşallah çözüm sürecini sonlandıracaktır. Şöyle bir etrafa baktığımız zaman bütün ülkeler yakılıyor, yıkılıyor; bütün ülkelerde iç bölünmeler söz konusu, bütün ülkeler belki uzun yıllar sürecek bir türbülansın içerisine girmiş vaziyette. Türkiye çözüm sürecini ortaya koyup buradan başarılı bir sonuç aldıkça, sadece kendi içerisinde değil bütün bölge ülkeleri nezdinde, bütün dünyada da örnek olarak ortaya çıkıyor.”
  ‘Güvenlik reformunun tüm aşamaları hazır’
  Kurtulmuş iç güvenlik konusunda ‘bir reform hazırlığı’nın olduğuna dikkati çekerek, “Bütün aşamaları hazırlanmış durumda. Öncelikli olarak şehirlerimizin güvenliği, yollarımızın güvenliği, insanlarımızın güvenliği tabii ki bunlar sağlanacaktır. Devlet, güvenlik-demokrasi dengesinde, güvenlik-özgürlük dengesinde asla bir tarafı ihmal ederek diğer tarafı güçlendirmez. Böyle bir şey olmaz. Türkiye’de kimse provokasyonlar var diye Türkiye’nin tekrar güvenlikçi anlayışa dönmesini beklemesin” dedi.

  http://www.aljazeera.com.tr/haber/kurtulmus-cozum-surecinde-nehrin-yuzde-70-80i-gecildi

 1. No trackbacks yet.

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  گۆڕین )

w

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: