ماڵه‌وه‌ > Comment > قەبرەکەی شا سلێمان!

قەبرەکەی شا سلێمان!

تورکیا نیوەشەوی شەممە لەسەر یەکشەممە بە دەیان تانک و زرێپۆش و سەربازەوە، بە نهێنی، خۆی گەیاندە قەبرەکەی سلێمان شا لەسەر ڕووباری فرات لە گوندی قەرەقۆزی کانتۆنی کۆبانێ و قەبرەکەی گوازتەوە، بەشێک لە بیناکانی ڕووخاند و پاشەکشەی بە سەربازەکانی پارێزڤانی شوێنەکە کرد و لەو عەمەلیاتەدا سەربازێکیشی بەکوشت دا. سەیر لەوە دایە کە دوو سێ ڕۆژ بەر لە هێرشەکە، ئەنوەر موسلیم، هاوسەرۆکی کانتۆنی کۆبانێ بانگهێشتی ئانکارا کرا تا بە ئەگەری زۆر ئیزنی ئەو عەمەلیاتە لە لایەن کانتۆنی کۆبانێوە بە تورکیا بدرێ کەچی داوودئۆغڵوو ئینکار دەکات کەس هاوکاری کردبن. سەرچاوەکانی هەواڵ لە ڕۆژئاواش دەڵێن یەپەگە و کۆمیتەی ئەمنی کانتۆنی کۆبانێ بەشداری عەمەلیاتەکە بووە. هەڵبەت کە بەشدار بووە دەنا مومکین نییە بێ ئیزنی بەرپرسانی سەربازی و سیاسیی کورد تورکیا بتوانێ پەل باوێژێ بەڵام پێی کەسری شەئنە باسی بکات. لەوە سەیرتر ئەمەیە کە داعش چەند مانگە ئەو ناوچەی بەدەستە تورکیا هیچی نەکرد ئێستا کە یەپەگە هەموو ناوچەکەی ڕزگار کردووە، ئاکەپە بڕیاری دا قەبرەکە بگوازێتەوە! لەوانەیە تا سبەی نەڵێن یەپەگە بۆی دەپارێزێ و ئیمتیازی لێ وەردەگرێ…

ئەوە کارتۆنەش نزیکە لەو ڕووداوە :)

ypg.ssuleyman-sah-turbesi-haritasilemansha

Advertisements
:هاوپۆله‌کانComment
 1. Rojpress
  22 شوبات 2015 له‌ 11:40

  TSK’dan Süleyman Şah’a 50 tankla operasyon!

  facebookPaylaş twitterPaylaş
  Operasyonda 40 Özel Kuvvet askeri Türkiye’ye getirildi. Ancak bir asker operasyon sırasında meydana gelen kazada şehit düştü

  – A +
  TARİH
  22 Şubat 2015 07:04
  İLGİLİ HABERLER
  ‘IŞİD Süleyman Şah’taki askerleri rehin aldı, masada takas ve TSK’nın kapsamlı bir operasyon planı var’
  YPG medya sözcüsü: Türkiye, Süleyman Şah’taki askerlerin kurtarılması için yardım istedi

  inPaylaşın
  1

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), IŞİD tarafından kuşatıldığı iddiaları olan Türkiye sınırları dışındaki tek Türk toprağı Suriye içindeki Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi’ne bu sabaha karşı 50 tankla “yıldırım operasyonu” gerçekleştirdi. Operasyonda 8 aydır karakolda görev yapan “Bordo Bereli” olarak bilinen 40 Özel Kuvvet askeri Türkiye’ye getirildi. Ancak bir asker operasyon sırasında meydana gelen kazada şehit düştü.

  Özel Kuvvetler bölgeyi terketmeden önce, türbedeki 3 sandukayı da beraberinde Türkiye’ye getirdi.

  Sabaha karşı başladı

  Yıldırım operasyonu sabaha karşı sonuçlandı. Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay’a bağlı 50 M-60 A3 tipi tank sınırın birkaç noktasından Suriye topraklarına girdi. Aynı anda olası çatışmalarda tankları korumak üzere özel kuvvet birlikleri de tanklarla birlikte hareket etti. Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 uçakları da savaş yükleriyle sınırda devriye uçuşuna başladı. Süper Kobra helikopterleri de her an uçmaya hazır şekilde sınır boyuna konuşlandırıldı. Tankların ileri harekatı devam ederken Süleyman Şah Karakolu’nda Bordo Bereliler de son hazırlıklarını yaptı. IŞİD’e karşı savaşan koalisyon güçlerine de harekat başlarken haber verildi. Havadan komuta kontrol uçakları AWACS’lar da bölgede yerden atılacak füze ve diğer hava unsurlarını takip etmek için devriye uçuşlarına başladı.

  Harekat merkezine canlı görüntü

  Operasyonun son detayları 20 Şubat Cuma günü Başbakanlık Resmi Konutu’nda, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve Genelkurmay’ın ilgili J başkanlarının katıldığı toplantıda değerlendirildi. Yapılacak operasyonla ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da bilgi verildi. Genelkurmay Karargahı’nın stratejik tüm birimleri gece boyu teyakkuzda bekledi. Harekat alanının üzerinde uçurulan insansız hava araçları operasyonu görüntülü olrak Ankara’da Genekurmay Savaş Harekat Merkezi’ne yansıttı.

  Şifreli raporlar

  Bu operasyonun yapılmasında, karakolda görev yapan askerlerin Genelkurmay Karargahı’na geçtikleri şifreli istihbarat raporlarında, bölgede özel koşulların oluşmaya başladığı, karakola her an bir saldırı ihtimalinin arttığı, karakolun bulunduğu bölgede PYD ve IŞİD’in yakında büyük bir çatışmaya gireceği istihbaratı bilgilerinin yer alması önemli rol oynadı. Bu raporlar doğrultusunda askerlerin bölgede her türlü provakasyonun hedefi olabilecekleri değerlendirildi.

  8 aydan beri değişmedi

  Bir askeri yetkili Hürriyet’e, “Karakol ve civarında yoğun bir çatışma ortamı olduğu için normalde 6 ayda bir yapılan görev değişimi yapılmadı. 8 aydan beri aynı askerler görev yapıyordu. Ancak askerlerin erzak ve mühimmat sıkıntısı yaşadığı doğru değildi. Çikolatalarına kadar her ay düzenli şekilde bir kamyonla erzak gönderiliyordu” dedi.

  94 yıldır Türk toprağı

  Süleyman Şah Türbesi, 20 Ekim 1921 tarihinde Türkiye ile Fransa hükümetleri arasında imzalanan Ankara Antlaşması’nın 9. maddesi ve 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması’nın 3. maddesi gereğince Caber Kalesi ve türbe müştemilatı ile beraber Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edildi ve Türkiye’ye burada muhafız bulundurma ve bayrağını çekme hakkı tanındı. Suriye Hükümeti, Fırat Nehri üzerinde 1968 tarihinde başlattığı Tabka Barajı’nın 1973 yılında tamamlanacağını ve barajın su toplamaya başlamasıyla Caber Kalesi ve Süleyman Şah’ın türbesinin tamamen sular altında kalacağını ileri sürerek Türk Hükümeti’nden türbenin yerini değiştirmesini ya da türbenin Türkiye’ye naklini talep eden bir nota gönderdi. Türkiye de buna karşılık Suriye’ye bir nota verdi ve Keban Barajı’nın kapaklarını kapatarak Fırat Nehri üzerinden Suriye’ye su akışını engelledi. Karşılıklı bu restleşmenin ardından Türkiye bölgeye Devlet Su İşleri’nde görevli uzmanlar ve mimarlar gönderdi ve türbenin nereye taşınabileceğinin tespit edilmesini istedi. Ankara ve Şam arasında uzun süren müzakerelerin ardından bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre türbe ve karakol, 1973 yılında müştemilatı ile birlikte, Halep’e 123, Şanlıurfa’ya 92 km uzaklıktaki Fırat’ın doğu kıyısındaki Karakozak köyündeki 10 bin 096 metrekarelik yeni yerine taşındı.

  Hükümet ile muhalefet tartışıyordu

  Süleyman Şah Karakolu, bir süredir hükümet ile muhalefet arasında yoğun tartışmalara neden oluyordu. Muhalefetin Süleyman Şah’daki Türk özel kuvvetlerin IŞİD tarafından rehin alındığı iddialarını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İçişleri Bakanı Efkan Ala yalanlamış, Dışişleri Bakanlığı da iddiaların doğru olmadığına dair bir açıklama yapmıştı.

  Bir yıl önce başladı

  Geçen yıl 13 Mart’ta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile IŞİD arasındaki çatışmalar sonucu Süleyman Şah’ın bulunduğu Halep’e bağlı Karakozak köyü ve civarı IŞİD kontrolüne geçti. 20 Mart 2014’te IŞİD, YouTube üzerinden yayımladığı bildiride Süleyman Şah Türbesi’nin üç gün içerisinde boşaltılıp Türk bayrağı indirilmediği takdirde türbeyi yerle bir edecekleri tehdidinde bulundu. Bunun üzerine Türkiye, güvenlik tedbirlerini artırarak en üst seviyeye getirdi. Gaziantep 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’ndan araç ve personel takviyesi yapıldı. Sınır hattında bulunan mevcut nöbet kulübelerine ilave kulübeler yapılarak askerler konuşlandırıldı.

  Ses kaydına da düşmüştü

  Süleyman Şah’ın kritik durumuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan bir görüşmenin ses kaydının yayınlanması da Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşmüştü. 27 Mart 2014’te dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve dönemin MİT Müsteşarı Hakan Fidan arasında Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik bir saldırı karşısında yapılması gerekenlerin görüşüldüğü toplantıya ilişkin olduğu ileri sürülen bir ses kaydı yayınlandı. Bunun ardından Dışişleri Bakanlığı bir yazılı açıklama yaparak bu ses kaydını “Türkiye’nin ulusal güvenliğine yönelik alçakça bir saldırı ve casusluk faaliyeti olduğunu ve faillerinin en kısa zamanda yakalanıp adalete teslim edileceğini” belirtti. Olayla ilgili büyük çaplı soruşturma başlatıldı. 28 Mart 2014’te de Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Bordo berelilerin bölgeye takviye edildiğini, her türlü tedbirin alındığını ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin teyakkuz halinde olduğunu” açıkladı.

  “Anında yanınızdayız” mesajları yayınlamışlardı

  Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra sıkça dile getirilen Süleyman Şah Karakolu’nun kuşatıldığı iddialarına “Türbenin kuşatıldığı iddiası uydurmadır. Türbeye böyle bir şey olması durumunda adımımız belli” tepkisini verdi. Erdoğan geçen yıl Cumhuriyet Bayramı ve Kurban Bayramı vesilesiyle Süleyman Şah Karakolu’nda görev yapan askerleri unutmayarak özel birer mesaj yayınlayıp, şunları söylemişti:

  “Süleyman Şah Saygı Karakolu’nda yalnız olmadığınızı, milletin bizzat kendisinin ve hayır dualarının her an sizlerle birlikte olduğunu bir kez daha teyit etmek isterim. Yine bilmenizi isterim ki, gerektiğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tereddüt etmeden ve bir an bile gecikmeden yanıbaşınızda olacaktır.”

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de geçen yıl Süleyman Şah Saygı Karakolu personeline hitaben yayınladığı Kurban Bayramı mesajında özetle, “Sizlere tevdi edilen görevi çok kritik bir dönemde layıkıyla yerine getirmektesiniz. Bundan sonra da aynı esaslarla, ecdadımıza yakışır şekilde görevinizi başarıyla yerine getireceğinize, Yüce Milletimizi ve Türk Silahlı Kuvvetlerini başarıyla temsil ederek, onur ve haysiyetini koruyacağınıza olan inancım tamdır. Unutmayınız ki, sizler orada yalnız değilsiniz. Arkanızda Yüce Türk Milletinin, 76 milyon yurttaşımızın olduğunu unutmayınız. Gözümüz, kulağımız ve gönlümüz hep sizlerle beraberdir. Sizden gelecek tek bir haberle, Silahlı Kuvvetlerimizin anında yanınızda olacağının güvenini içinizde hissedin” demişti.

  http://t24.com.tr/haber/tskdan-suleyman-saha-50-tankla-yildirim-operasyonu,288122

 2. Rojpress
  22 شوبات 2015 له‌ 11:41

  ئۆپەراسیۆنی گواستنەوەی تەرمی سلێمان شا
  22 سبات 2015 09:22 (نوێكردنەوەیی دوايي 22 سبات 2015 09:24)
  مەزارگەی سلێمان شا كە بە تاقە خاكی توركیا لە دەرەوەی ئەو وڵاتە دەناسرێت بە ئۆپەراسیۆنێكی سەربازی گواسترایەوە.

  ئەنقەرە

  بۆ گواستنەوەی مەزارگەی سلێمان شا كە لە گوندی قەرەقۆزی سەر بە پارێزگای حەلەب-ە و هەروەها هێنانەوەی سەربازانی توركیا کە لەو مەزارگەیەن، سوپای توركیا ئۆپەراسیۆنێكی سەربازیی ئەنجام دا.

  تانك و هێزەکانی زەمینی سەر بە سوپای توركیا توانیان لەو ئۆپەراسیۆنەدا ئەو سەربازانەی لەو مەزارگەیەدان، بگوازنەوە بۆ توركیا.

  لە چوارچێوەی ئەو پرۆژە بڕیارەدا كە بۆ ئەنجامدانی ئۆپەراسیۆنی سەربازیی لە دەرەوەی سنوورەكانی توركیا دەسەڵاتی بە سوپا داوە و لە تشرینی دووەمی ساڵی 2014 لەلایەن پەرلەمانەوە پەسەند كراوە و لە چوارچێوەی یاساکانی نێودەوڵەتیدا و هەروەها بەهۆی زۆرتربوونی مەترسییەكانی سەر ئەو مەزارگەیە، ئەو شوێنە بەشێوەیەكی كاتی بۆ توركیا گواستراوەتەوە. بەپێی رێككەوتنی ئەنقەرە كە ساڵی 1921 لە نێوان توركیا و فەڕەنسادا واژۆ كراوە ئەو شوێنەی كە مەزارگەی سلێمان شای تێدا بووە وەكو خاكی توركیا ناسراوە.

  ساڵی 1973 حكوومەتی سووریا ئاماژەی بەوە كردووە كە بەهۆی دروستكردنی بەنداوی تابكا و كۆبوونەوەی ئاو لە ناوچەكەدا قەڵای جابەر بەگشتی دەكەوێتە ژێرئاوەوە و داوای لە توركیا كردبوو كە ئەو مەزارگەیە یان بگوازێتەوە بۆ توركیا یان بۆ شوێنێكی دیكەی ببات. دواتر دوای ئەنجامدانی گفتوگۆ ئەو مەزارگەیە گواستراوەتەوە بۆ گوندی قەرەقۆز لەسەر رێگای نێوان حەسەكێ و حەلەب.

  جارێكی دیكە حكوومەتی سووریا لە ساڵی 1995 بەهۆی دروستكردنی بەنداوی تەشرین لە شوێنێكی بەرزتری رووباری فوراتدا داوای لە توركیا كردووە ئەو مەزارگەیە بۆ توركیا یان بۆ شوێنێكی دیكە بگوازێتەوە و دواتر لە ئەنجامی دانووستانەكانی نێوان توركیا و سووریادا بڕیار لەسەر پاراستنی ئەو مەزارگەیە لە بەرامبەر زەرەر و زیانەكانەی بەنداوەكە دراوە و لە چوارچێوەی پرۆژەی گواستنەوەی مەزارگەی سلێمان شا كە لەلایەن بەڕێوەبەرایەتی كاروباری ئاوی دەوڵەتەوە لە 22ی كانوونی دووەمی ساڵی 2003 واژۆ كراوە بۆ پاراستنی ئەو مەزارگەیە دەست بە ئەنجامدانی كاروباری پێویست كردووە و دەورووبەری ئەو مەزارگەیە بە دیواری گەورەی بەتۆنی پارێزراوە و دوو ئاڵای توركیایشی لەسەر بەرز كراوەتەوە و شوێنێكی نوێ بۆ ئەو مەزارگەیە دروست كراوە و شوێنی پێشووتر رۆخێنراوە.

  بۆ ئەوەی ئەو ئاو و زێرابانەی لە نێو مەزارگە و بنەكەکانی سەربازیی نێو مەزارگەكەدا دەردەچن رووباری فورات پیس نەكەن لەو شوێنە ناوەندێكی پاڵاوتنی ئاو دامەزراوە و لە سایەی ئەو پۆمپانەوە كە لە نێو باخچەی مەزارگەكەدا دانرابوون لە بەنداوەكەوە ئاو بۆ مەزارگە دەگوازرایەوە و بەو جۆرە پێداویستی ئاوی باخچەكە و سەربازانی تورك لە مەزارگەكەدا دابین كراوە. بۆ پاراستنی ئەو مەزارگەیە ساڵی 1938 بنكەیەكی سەربازی بۆ هێزی جەندرمە بەناوی بنكەی سەربازی رێزگرتن دامەزرا و ساڵی 1949 ئەو مەزارگەیە لەلایەن دوو ئەفسەر و هەشت سەربازەوە دەپارێزرا و دواتر بەهۆی گفتوگۆی نێوان ئەنقەرە و دیمەشق لە ساڵی 1956 هەردوولا بڕیاریان لەسەر گۆڕینی ئەو سەربازانە بە شێوەیەكی مانگانە رێككەوتوون.

  سەركۆماری توركیا رەجەب تەیب ئەردۆغان كاتێك كە سەرۆكوەزیرانی توركیا بوو لە رۆژی 25ی ئاداری ساڵی 2014 لە بارەی مەزارگەی سلێمان شا-وە كە تاقە شوێنی خاكی توركیا لە سووریا بوو، گوتبووی هەر جۆرە هێرشێك بۆ سەر ئەو مەزارگەیە بەمانای هێرشكردنە سەر توركیایە.

  ئەردۆغان گوتبووی كە ئەگەر بەڕاستی لە بەرامبەر مەزارگەی سلێمان شا هەڵەیەكی بەو جۆرە بكرێت ئیتر ئەوەی پێویست بێت، توركیا جێبەجێی دەكات چونكە ئەو خاكە خاكی توركیایە، نزیكەی 10 دۆنمە و لە چوارچێوەی یاساکانی نێودەوڵەتییدا گەرەنتی كراوە بۆیە ئەنجامدانی هەر جۆرە ئۆپەراسیۆنێك بۆ سەر ئەو خاكە بەمانای ئەنجامدانی ئۆپەراسیۆنی راستەوخۆ بۆ سەر توركیایە.

  سەرۆكوەزیرانی توركیا ئەحمەد داودئۆغڵویش رۆژی 14ی ئاداری ساڵی 2014 كە ئەو كاتە وەزیری دەرەوەی توركیا بوو ئاماژەی بەوە كردبوو كە خاكی مەزارگەكە بەپێی یاساکانی نێودەوڵەتی خاكی توركیایە و توركیا بۆ پاراستنی ئەمن و ئاسایشی ئەو خاكە ئەوەی لە دەستی بێت، دەیكات.

  بەپێ راگەیەنراوی سەرۆكایەتی ئەركانی سوپای توركیا لە خاكی سووریا بێجگە لەسەر مەزراگەی سلێمان شا، هیچ هێزێكی دیكەی سەربازی توركیا لە سووریادا نییە.

  وەزیری بەرگریی توركیا عیسمەت یڵمازیش ئاماژەی بەوە دا كە هێزەکانی تایبەتی توركیا پاراستنی مەزارگەكەیان بەهێزتر كردووە و ئێمە هەر جۆرە رێوشوێنێكی ئەمنیمان گرتووتە بەر و سوپای توركیا لە ئامادەباشی دایە.

  http://www.aa.com.tr/ks/headlines/468918

 3. Rojpress
  22 شوبات 2015 له‌ 11:41

  Türk tankları gece Suriye’deydi
  Dün gece gerçekleştirilen bir operasyonla Türkiye’nin Suriye sınırları içerisindeki toprağı Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki tüm askerler ve emanetler Türkiye’ye getirildi. Başbakan Davutoğlu, kararın Ankara’da alındığını vurgulayarak, operasyon başladıktan sonra bölgedeki tüm tarafların bilgilendirildiğini söyledi.
  22 Şub 2015 Güncelleme 09:34 TSİ | Konular Suriye, Ortadoğu, Türkiye
  Paylaş

  Suriye’nin Halep şehrindeki Karakozak köyü sınırları içerisinde bulunan Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’ndeki Saygı Karakolu’nda görevli 40 askeri personel operasyonla Türkiye’ye getirildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk açıklamayı, Twitter üzerinden yaptı ve şunları söyledi:
  “Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir. Bugüne kadar büyük bir onur ile görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK’nın Şah Fırat operasyonu ile yurda dönmüşlerdir.
  Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir. Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içesinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum.”
  “Saat 21.00’de eş zamanlı iki operasyon”
  Başbakan Davutoğlu daha sonra, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile birlikte kameraların karşısına geçti. Davutoğlu şunları söyledi:
  “Zamanlaması son ana kadar mahfuz tutulan bir operasyon dün akşam saat 21.00 itibarıyla başlatılmıştır. Dün akşam saat dokuzda eş zamanlı iki operasyon birden başlatılmıştır.
  (Şah Fırat Operasyonu) 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 personelle Suriye’ye girilmiştir. Takriben 00.30, yani yarımda birliklerimiz, Süleyman Şah Saygı Karakoluna ulaşmışlardır.
  Nakil öncesi dini tören
  Burada daha önceden yapılan çalışmalar süratle tamamlandırılmış, oradaki nakli kubur için gerekli dini tören yapılmış, nakli kubur yapılabilmesi için orada bizim için manevi değer ifade eden bütün unsurlar yine aynı saygı içinde alınmış, askerlerimiz salimen bölgeden alınmış ve dört kol halinde Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndan Mürşitpınar istikametinde sevk başlamıştır.
  “Kalan yapılar tahrip edildi”
  Bu da saat 04.45’te son askerimiz de bu mekandan ayrılmış, bayrağımız kutsal bir emanet olarak yeni yere dikilmek üzere
  Karakozak’taki saygı karakolundan alınmış, herhangi bir istismara meydan vermemek için manevi emanetler alındıktan sonra geride kalan yapılar kullanılamaz hale getirilmiştir.
  Saat 04.45 itibarıyla son askerimizin de çekilmesiyle, oradan yeni yere intikal için harekete geçmesiyle geri dönüş başlamış, saat 06.03 civarında ilk kol askeri birliklerimiz ülkemize giriş yapmışlar ve diğer kollar da müteakiben girişlerini tamamlamış, son olarak himaye için geride kalan küçük bir unsur dışında bütün birliklerimiz salimen ülkemize dönmüşlerdir.
  İntikal sırasındaki kazada bir asker şehit
  Nakli kubur için ve diğer manevi emanetler de bu çerçevede ülkemize intikal etmiştir. Maalesef tek bir kaybımız olmuştur, o da herhangi bir çatışma sonucu değil, harekat, intikal başladığı sırada bir kaza sebebiyle bir askerimiz şehadet şerbetini içmiştir.”
  “Türk bayrağı başka bir yerde dalgalandı”
  09.02’de başka bir birliğimiz ve tank birliğimiz Eşme civarından yine Suriye topraklarına girerek, yakında bir mekanda Suriye toprakları içinde Süleyman Şah’ın yeni kutsal mekanının tanzimi ve naklin gerçekleştirilmesi için bir toprak parçasını kontrol altına almış ve bayrağımızı saat 09.02 itibarıyla Suriye içindeki bu toprak parçası üzerinde dalgalandırmıştır.
  “Hiçbir hakkımız zayi edilmedi”
  Son derece başarılı bir operasyondur. Uluslararası hukuk anlamında hiçbir hakkımız zayi edilmemiştir. Manevi değer itibarıyla yine Suriye toprakları içinde her türlü korunak altında alınmıştır. Bu konuda gerekli bildirimler de yapılmıştır. Bir milletin ancak ve ancak tarihine sahip çıkmasıyla geleceği inşa edebileceğine inandığımızı vurgulamak istiyorum. Tarihine ve tarihi sembollerine sahip çıkamayan milletler geleceği inşa edemezler.
  “Operasyon kararı Ankara’da alındı”

  Operasyon kararı, hukuk kuralları çerçevesinde Ankara’da alındı. Hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir. Eğer önümüze bu operasyon esnasında kim çıkmış olursa olsun, bu talimat verildikten sonra şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü engeli aşar, her türlü çatışma riskini de göze alır, yeni Süleyman Şah Karakoluna kadar iner ve o emanetleri salimen ülkemize getirir.
  “Sivil kayıplar olmaması için bilgilendirme”
  Bu süreç içinde başta Özgür Suriye Ordusu ve bütün taraflar olmak üzere herhangi bir sivil kayıp olmaması için koalisyon güçlerine operasyon başladıktan sonra veya o süreç esnasında gerekli bildirimlerde bulunulmuştur. Zaten koalisyon güçlerinin sürekli bir hava harekatı olduğu için bu koordinasyon kaçınılmaz bir şekilde yaşanmıştır.
  “Hava Kuvvetleri’ne ihtiyaç olmadı”
  Hava Kuvvetlerimizin kullanılmasına ihtiyaç hissedilecek bir durum söz konusu olmadı. Ama operasyon anından itibaren, yani saat 21.00 itibarıyla bütün taraflar biliyorlardı ki bu operasyona yönelik herhangi bir müdahale en yüksek şekilde karşılık görür ve vazife sonucu ne olursa olsun yerine getirilir. Bunun bilinmesi suretiyle tabii Türkiye’nin caydırıcı gücünden herkes de haberdar olduğu ve bunu yakınen bildiği için çatışma söz konusu olmamıştır. Sivil bir kayıp söz konusu olmamıştır.
  “Türkiye’nin toprağı kalmadı algısı doğru değil”
  Türkiye’nin yurt dışında toprağa kalmadı algısı doğru değildir. Karakozak’ta Türk bayağı inmeden, yine Suriye’de başka bir mekanda Türk bayrağı dalgalanmaya başlamıştır.”
  Genelkurmay açıklaması
  Genelkurmay Başkanlığı da konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı:
  “Uluslararası Antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigârı emanetler, Suriye’de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askerî zaruretler nedeniyle, haklarımız saklı kalmak üzere geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere getirilmiştir. Geride değerli emanet bırakılmamıştır. Suriye Eşmesi’nde naaşın nakledileceği bölge birliklerimiz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir.
  “Şah Fırat” Operasyonu sırasında herhangi bir çatışma yaşanmamış, başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelimiz geçirdiği bir kaza sonucu şehit olmuştur.”
  Suriye sınırındaki Al Jazeera Türk muhabiri Mahmut Bozarslan, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün Mürşitpınar sınır kapısında olduğunu ve gün boyu bölgede Türk jet uçaklarının alçak uçuş yaptığını aktardı. Sınır ötesi operasyona katılan tanklar ve ‘kobra’ tipi zırhlı araçlar, operasyonun ardından sabah saatlerinde Türkiye’ye geri döndü.

  Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik tehdit
  Türkiye’nin sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan ve Suriye sınırları içerisinde yer alan Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu köy geçtiğimiz yıl 13 Mart’ta IŞİD’in eline geçmişti. IŞİD, 22 Mart günü türbeyi koruyan Türk askerleri üç gün içinde çekilmezse saldırı düzenleyeceğini duyurmuştu.
  O dönem Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Başbakan Ahmet Davutoğlu “Her an her türlü riskle karşı karşıya kalabilir, olabilecek bütün senaryolara hazırlıklı olmak şarttır. Türk topraklarına söz konusu olabilecek bir müdahale cevabını görür. Oradaki Mehmetçiğimizin güvenliği, bizim için 75 milyon vatandaşımızın güvenliğidir” ifadelerini kullanmıştı.
  Nisan ayında Süleyman Şah Türbesi’ne nöbet değişimine giden askerlerin yollarının IŞİD tarafından kesildiğine yönelik iddialar da Genelkurmay tarafından yalanlanmıştı.
  Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Hava Kuvvetleri Komutanlığı Süleyman Şah türbesinin korunması amacıyla bir tatbikat gerçekleştirmişti.
  Irak ve Suriye’den Türkiye’ye yönelebilecek saldırıların bertaraf edilmesini öngören ve TBMM’de 2 Ekim 2014’te kabul edilen Başbakanlık Tezkeresi’nde, “Uluslararası hukuk uyarınca Türk toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu’na dönük güvenlik riski de artmıştır” ifadesi yer alıyordu.
  Kaynak: Al Jazeera, Başbakanlık Ofisi

  http://www.aljazeera.com.tr/haber/turk-tanklari-gece-suriyedeydi

 4. Rojpress
  22 شوبات 2015 له‌ 11:41

  رووداو – کۆبانێ

  هێزێکی سوپای تورکیا، کە لە 750 سەرباز پێکهاتبوو، ئۆپەراسیۆنێکی ئەنجامدا بۆ رزگارکردنی ئەو سەربازانەی پاسەوانیی لە مەزاری سولەیمان شا دەکەن لە قەرەقۆزاخ، بەمەبەستی پاراستنیان لە مەترسییەکانی داعش و گەڕاندنەوەیان بۆ تورکیا.

  بەپێی زانیارییە رۆژنامەڤانییەکان، یەکێک لە پاسەوانەکانی مەزاری سلێمان شا کوژراوە و ئەحمەد داودئۆغڵو، سەرۆکوەزیرانی تورکیا رایگەیاند: “بەشێوەیەکی کاتیی نەعشی سولەیمان شامان هێناوەتەوە تورکیا، هاوکات جگە لەو سەربازە کوژراوە، سەرجەم سەربازە پاسەوانەکانیشمان گێڕاوەتەوە تورکیا”.

  بەپێی زانیارییەکانی ماڵپەڕێکی نزیک لە یەکینەکانی پاراستنی گەل YPG ئەو هێزەی تورکیا، کە چەکی قورسیان پێبووە، شەوی رابردوو بە رێککەوتن لەگەڵ YPG و بەڕێوەبەرێتی کانتۆنی کۆبانێ چوونەتە نێو کۆبانێ و لەوێشەوە روویان لە مەزاری سلێمان شا کردووە.

  میدیاکانی تورکیا ئەوەیان بڵاوکردووەتەوە کە ئامانج لەو ئۆپەراسیۆنە رزگارکردنی ئەو 40 سەربازە پاسەوانەیە کە پارێزگاریی لە مەزارەکە دەکەن و لە ئەنجامیشدا یەکێک لە سەربازە پاسەوانەکان کوژراوە. بەڵام هیچ زانیارییەک لەبارەی چۆنێتی کوژرانی بڵاونەکراوەتەوە.

  سلێمان شا، کە رووبەرەکەی 10.096 مەتردووجایە و بەپێی رێککەوتننامەی لۆزان وەک خاکی تورکیا دانراوە.

  لە سەرەتای هەفتەی رابردوو بولەنت ئارنچ، یاریدەدەری سەرۆکوەزیرانی تورکیا و گوتەبێژی حکومەتی ئەو وڵاتە مەترسی نزیکبوونەوەی نزیکەی 100 چەکداری داعشی راگەیاند و گوتی “ئێمە بەپێی ئەو مافەی پەرلەمان پێیداوین هەر کاتێک پێویست بوو ئامادەین ئۆپەراسیۆن لە دەرەوەی خاکی تورکیا ئەنجامبدەین”.
  http://rudaw.net/sorani/middleeast/turkey/22022015

 5. Rojpress
  22 شوبات 2015 له‌ 11:42

  NAVENDA NÛÇEYAN – Artêşa Tirk li hemberî Tirba Silêman Şah a li qeraxa Çemê Firatê ku di peymanên navnetewî de wekî axa Tirkiyê tê zanîn û di dorpêça çeteyan de maye, bi destûra Desteya Parastinê ya Kantona Kobanê, tevî hêzên YPG’ê operasyonek hevbeş lidar xist.

  Li gorî agahiyên ku ji herêmê hatine girtin, artêşa Tirk, tevlî hêzên YPG’ê yên Kantona Kobanê, li hemberî Tirba Silêman Şah operasyonek hevbeş lidar xist. Di operasyona ku şevê din saet di 21.00’an de pêk hat û ji aliyê çavkaniyên YPG’ê ve jî hate piştrastkirin de, leşkerên tirk ên ku li ber tirbeyê nobedarî dikirin hatin rizgarkirin.

  Her wiha tiştên di avahiya qereqolê û avahiyên din ên li herêmê de derxistin û piştre avahî hatin hilweşandin

  Çav li rê ye ku YPG’ê di saetên pêş de derbarê mijarê de daxuyaniyekê bide.

  http://ku.hawarnewsagency.com/li-tirba-sileman-sah-operasyona-hevbes/

 6. Rojpress
  22 شوبات 2015 له‌ 13:31

  Turkish military enters Syria to evacuate soldiers, relocate tomb
  BY ORHAN COSKUN
  ANKARA Sun Feb 22, 2015 4:39am EST

  inShare
  9
  Share this

  Email
  Print
  Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu addresses the media in Ankara in this February 22, 2015 picture provided by the Prime Minister’s Press Office. REUTERS/Hakan Goktepe/Prime Minister’s Press Office/Handout via Reuters
  Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu addresses the media in Ankara in this February 22, 2015 picture provided by the Prime Minister’s Press Office.
  CREDIT: REUTERS/HAKAN GOKTEPE/PRIME MINISTER’S PRESS OFFICE/HANDOUT VIA REUTERS
  RELATED NEWS
  Turkish PM says soldiers evacuated successfully in Syria mission
  Turkish mission to evacuate troops from Syria tomb complete, one dead: source
  (Reuters) – Turkish forces swept into Syria overnight to rescue about 40 soldiers who had been surrounded for months by Islamic State militants while guarding the tomb of a revered Turkish figure.

  The operation, which involved tanks, drones, reconnaissance planes as well as several hundred ground troops, was the first such incursion by Turkish troops into Syria since the start of the civil war there nearly four years ago.

  The military said no clashes took place during the operation although one soldier had been killed in an accident.

  The 38 soldiers who had been guarding the tomb of Suleyman Shah, grandfather of the founder of the Ottoman Empire, were brought safely home. The tomb, which is on a site within Syria that Ankara considers sovereign territory, was relocated.

  Normally, the detachment is rotated every six months but the last one was trapped there for eight months by Islamic State fighters.

  Prime Minister Ahmet Davutoglu told a news conference that Turkey had not sought permission or assistance for the mission but had informed allies in the coalition against Islamic State once it began.

  “This was an extremely successful operation with no loss to our rights under international law,” he said, flanked by the chief of the military and the defense minister.

  A Turkish security source said the operation was conducted via the Syrian Kurdish border town of Kobani with the support of local Kurdish authorities. Kurdish forces, backed by U.S.-led air strikes, drove Islamic State from Kobani last month.

  The Turkish foreign ministry said the tomb had been temporarily moved to a new site within Syria north of the village of Esmesi close to the Turkish border.

  Davutoglu said about 100 military vehicles, including 39 tanks, were involved along with 572 military personnel including special forces commandos. Turkish fighter jets were on alert during the mission but did not need to be deployed, he said.

  There was no immediate reaction from the Syrian authorities.

  OPERATION “SHAH EUPHRATES”

  Turkey has been reluctant to take an active role in the U.S.-led military campaign against Islamic State, partly because it wants to see the military action target Syrian President Bashar al-Assad’s forces as much as the insurgents.

  But the Turkish government said late last year that Islamic State militants were advancing on the mausoleum, perched on the banks of the Euphrates river and made Turkish territory under a treaty signed with France in 1921, when France ruled Syria.

  Davutoglu had repeatedly said that Turkey would retaliate against any attack on the tomb, which was located 37 km (23 miles) from the Syrian border before being moved overnight.

  “Countries which do not look after their historic symbols cannot build their future,” he said on Sunday.

  Two operations were carried out simultaneously as part of what was dubbed operation “Shah Euphrates”, Davutoglu said, one to Suleyman Shah and the other to secure the area around Esmesi. He said the remaining buildings at the original site were destroyed to prevent their use after the remains were removed.

  Photographs published by the state news agency Anadolu showed Turkish soldiers pitching a flag pole where the tomb is being relocated. Davutoglu said it would be returned to its previous location once conditions allowed.

  Islamic State and other Islamist groups, whose strict Salafi interpretation of Islam deems the veneration of tombs to be idolatrous, have destroyed several tombs and mosques in Syria.

  Suleyman Shah was the grandfather of Osman I who founded the Ottoman Empire in 1299. Traveling through modern-day Syria, he fell off his horse and drowned in the Euphrates near the site of the mausoleum, according to historians.

  (Additional reporting by Daren Butler, Ayla Jean Yackley and Humeyra Pamuk in Istanbul, Seyhmus Cakan in Diyarbakir; Writing by Nick Tattersall; Editing by Nick Macfie)

  http://www.reuters.com/article/2015/02/22/us-syria-crisis-turkey-idUSKBN0LQ03U20150222

 7. Rojpress
  22 شوبات 2015 له‌ 18:30

  ئەردۆغان لەبارەی ئۆپراسیۆنی شا فوراتەوە روونکردنەوە دەدات
  22 سبات 2015 11:59 (نوێكردنەوەیی دوايي 22 سبات 2015 12:02)
  سەركۆماری توركیا رەجەب تەیب ئەردۆغان، لەبارەی ئۆپراسیۆنی شا فوراتەوە ئاماژەی بەوەدا كە پێشتریش دوو جار مەزارگەی سلێمان شا و قەرەقۆلی سایگی شوێنیان گۆڕاوە

  ئیستانبول

  سەركۆماری توركیا رەجەب تەیب ئەردۆغان، لەبارەی ئۆپراسیۆنی شا فوراتەوە ئاماژەی بەوەدا كە پێشتریش دوو جار مەزارگەی سلێمان شا و قەرەقۆلی سایگی شوێنیان گۆڕاوە و رایگەیاند، ئەمجارەش لەچوارچێوەی ڕێككەوتننامەكانی نێودەوڵەتی براوەتە شوێنێکی نوێ و بەردەوام دەبین لە شەكاندندەوەی ئاڵاكەمان و پاراستن و زیندووراگرتنی بیرەوەریەكانی پێشینانمان.

  ئەردۆغان لەبارەی ئۆپراسیۆنەكەوە روونكردنەوەیەكی بڵاو كردەوە و ئاماژەی بەوەدا كە لە ڕێگەی ئۆپراسیۆنێكی سەركەوتووەوە، هێزەكانی توركیا توانیویانە شوێنی قەرەقۆڵی سایگی و مەزارگەی سلێمان شا بگۆڕن و لە روونكردنەوەكەدا هاتووە:

  “شەخسی خۆم بەدواداچوونم هەبوو بۆ شوێن گۆڕینەکە، ئامانجی ئەو ئۆپراسیۆنەی كە هەریەك لە بەڕێزان سەرۆكوەزیران و سەرۆكئەركان سەرپەرشتیان دەكرد، جێگۆڕكێ‌ بوو بە هەریەك لە قەرەقۆڵی سایگی و مەزارگەی سلێمان شا بۆ شوێنێكی پارێزراوتر. ئۆپراسیۆنەكە بەدرێژایی شەو ئەنجام دراوە، سەربازانمان و ئەمانەتەكانمان بە ساغ و سەلامەتی گەیەندراونەتەوە توركیا، ئۆپراسیۆنەكە بەسەركەوتوویی ئەنجام درا و روفاتی سلێمان شا گواستراوەتەوە بۆشوێنێك كە ٢٠٠ مەتر لە سنووری توركیاوە دوورە و لەناو خاكی سووریادایە و لەلایەن سەربازانمانەوە لەژێر ئاڵای توركیادا پارێزگاری لێ دەكرێت لەناوچەی ئەشمە”.

  ئەردۆغان لەبەشێكی تری روونكردنەوەكەیدا ئاماژە بەوە دەكات كە پێشتریش دوو جار مەزارگەی سلێمان شا و قەرەقۆلی سایگی گوازراونەتەوە و رایگەیاند، ئەمجارەش لەچوارچێوەی ڕێككەوتننامە نێودەوڵەتیەكاندا براوەتە شوێنكی نوێ و بەردەوام دەبین لە شەكاندنەوەی ئاڵاكەمان و پاراستن و زیندوو راگرتنی بیرەوەریەكانی پێشینانمان و راشیگەیاند كە ئۆپراسیۆنەكە بەبێ هیچ شەروپێكدادانێك ئەنجام دراوە و سەربازێك بەهۆی رووداوێكەوە شەهید بووە و داوای لێخۆش بوونی بۆ شەهیدەكە كردووەو سەرەخۆشی لە خانەوادەكەشی كردووە.

  لەكۆتاییدا سوپاسی حكوومەت و هێزەكانی توركیای كرد بۆ ئەنجامدانی ئۆپراسیۆنێكی لەو شێوەیە بەسەركەوتوویی.

  http://www.aa.com.tr/ks/headlines/469001

  داودئۆغڵو: “دوو ئۆپەراسیۆن لە ھەمان كاتدا دەستی پێ كرد”
  22 سبات 2015 10:47 (نوێكردنەوەیی دوايي 22 سبات 2015 10:51)
  سەر لە بەیانی ئەمڕۆ سەرۆكوەزیرانی توركیا ئەحمەد داودئۆغڵو لە كۆنگرەیەكی رۆژنامەوانیدا كە لە سەرۆكایەتی ئەركانی توركیا بەڕێوەچوو سەبارەت بە ئۆپەڕاسیۆنی شا فوراتەوە وەڵامی رۆژنامەنووسانی دایەوە.

  ئەنقەرە

  سەرۆكوەزیرانی توركیا ئەحمەد داودئۆغڵو گوتی: “كاتی ئۆپەراسیۆنەكە هەتا دواساتەكان نهێنی بوو، ئێوارەی دوێنێ سەعات 21:00 دوو ئۆپەراسیۆن لە ھەمان كاتدا دەستی پێ كرد”.

  لەبارەی ئۆپەراسیۆنەكەوە داودئۆغڵو گوتی: “ھێزەكانی سەربازی بە شەڕەفی توركیا ئۆپەڕاسیۆنێكی دیكەی سەربازییان بە سەركەوتوویی ئەنجام دا. مەزارگەی سولەیمان شا تاكە شوێنەواری توركیایە كە لە دەرەوەی خاكی توركیا بێت. ئەو مەزارگەیە كەوتووەتە گوندی قەرەقۆزانی سەر بە شاری حەلەب لە سووریا”.

  داودئۆغڵو سەبارەت بە مەزارگەكە دەڵێت: “سلێمان شا لە كەناری رووباری فورات كۆچی دوایی كرد، تەرمەكەی لە قەڵای جابر نێژرا. لەو كاتەوە ئەو شوێنەوارە بە یەكێك لە پیرۆزییەكانی خەڵكی توركیا دادەنرێت”.

  بەپێی رێككەوتنی ئەنقەرە كە ساڵی 1921 لە نێوان توركیا و فەڕەنسادا واژۆ كراوە ئەو شوێنەی كە مەزارگەی سلێمان شای تێدا بووە وەكو خاكی توركیا ناسراوە. دواتر لە ساڵی 1939 تەرمەكەی لە قەڵای قبور و جابر گواسترایەوە بۆ شوێنێكی دیكە، دواتریش لە ساڵی 1975 بەھۆی بونیاتنانی بەنداوێك لەو ناوچەیە تەرمی شا گواستراوەتەوە بۆ نزیل گوندی قەرەقۆزان. داودئۆغڵو لەو بارەیەوە گوتی: “پێشووتریش دووجار تەرمەكەی شا سلێمان جێی گۆڕاوە و دواجار ئەو شوێنە پیرۆزە ھێنراوەتەوە نێو خاكی توركیا”.

  لە سەرەتای دەستپێكردنی شەڕی نێوخۆیی سووریا رێوشوێنی پێویست بۆ پاراستنی مەزارگەی شا سلێمان گیراوەتە بەر و ژمارەی سەربازانی بارەگای سەربازیی شا سلێمانیش بۆ 38 سەرباز زیاد کرابوو. داودئۆغڵو رایگەیاند بۆ پاراستنی شوێنەكە لە نزیكەوە چاودێری مەزارگەكە كراوە و سەرجەم پێداویستییەكانی ھێزەكانی توركیا لەو ناوچەیە بەبێ كەماسی دابین كراوە.

  ئەحمەد داودئۆغڵو سەبارەت بە كات و دەستپێكی ئۆپەراسیۆنەكە گوتی: “ھەفتەی پێشوو بڕیاری كۆتایی لەسەر ئەو پرسە دراوە و دواجار سەركۆماری توركیا بڕیارەكەی پەسند كرد و رێنمانی لەبارەی ئۆپەڕاسیۆنەكە دا. ئیتر ھەموو شتێك ئامادەبوو بەڵام كاتی ئۆپەڕاسیۆنەكە هەتا دواساتەكان بە شاراوەیی بوو، ئێوارەی دوێنێ سەعات 21:00 دوو ئۆپەڕاسیۆن لە ھەمان كاتدا دەستی پێ كرد. یەكەمینیان یەكەكانی سەربازیمان لە دەروازەی مورشیدپنار چوونە نێو خاكی سووریا و دواتر لەوێوە بەرەو گوندی قەرەقۆزان بەڕێكەوتوون. له‌ سه‌عات 09:02 خوله‌كدا یه‌كه‌یه‌كی دیكه‌مان له‌گه‌ڵ یه‌كه‌یه‌كی تانك له‌ ده‌ورووبه‌ری ناوچه‌ی ئه‌شمه‌ چوونه‌ نێو خاكی سووریا و ده‌ستیان به‌سه‌ر ناوچە دیاریكراوەكەدا گرتووه‌ هەتا له‌م نزیكانه‌دا بكرێته‌ مه‌زارگه‌یه‌كی نوێ بۆ شا سلێمان و ته‌رمه‌كه‌ی بگوازرێته‌وه‌، بۆ ئه‌و مه‌به‌سته‌ش له‌ سه‌عات 09:02 خوله‌كدا ئاڵای وڵاته‌كه‌مانیان تێدا هه‌ڵكردووه‌”.

  لە كۆنگرە رۆژنامەوانییەكەدا سەرۆكوەزیرانی توركیا ئەحمەد داودئۆغڵو زیاتر گوتی: “هەتا ئەو ساتەوەختە من و سەرۆكی ئەركان، وەزیری بەرگری، سەركردایەتی ھێزەكانی توركیا و سەرجەم ئەفسەرەكانی بەشداربوو لە ئۆپەڕاسیۆنەكە بێ پشوودان چاودێریی ھەنگاوەكانمان كردووە”.

  بۆ ئۆپەڕاسیۆنەكان 39 تانك، 57 زرێپۆش، 100 ئوتۆمبێل و تیمێكی 572 كەسی رەوانەی سووریا كرا. لە سەعات 12 و نیوی شەو ھێزەكانمان گەیشتوونەتە بارەگای سلێمان شا. دواتر چالاكییەكان بەشێوەیەكی خێرا دەستی پێ كرد، مەڕاسیمێكی ئایینی بۆ گواستنەوەی تەرمی شا سلێمان بەڕێوەچوو دواتر لەوێوە بەرەو مورشیدپنار بەڕێكەوتوون. بۆ رێگەگرتن لە ھەموو حاڵەتێكی رەتاندن سەرەتا ئەمانەتی مەعنەویمان لەو شوێنە ھەڵگرت و پاشماوەكانمان رووخاند. سەعات 04:45 دواسەربازمان ئەو شوێنەی جێ ھێشتووە و بۆ گواستنەوەیەكی دیكە گەڕانەوەی سەربازەكانمان بۆ خاك دەستی پێ كردووە. سەعات 06:03 یەكەیەكی سەربازیمان لە دەرازەی توركیاوە ھاتوونەتە نێو خاكی توركیا. دواتر بەشێكی زۆری ھێزەكانمان بە سەلامەتی گەڕانەوە بۆ نێو خاك تەنیا بەشێك نەبێت ئەویش بەمەبەستی پاراستنی لە خاكی سووریا ماونەتەوە. ئۆپەراسیۆنەكە ئەنجام دراوە و سەرجەم ئەمانەتە پیرۆزەكان لەگەڵ سەربازەكەنمان بە سەلامەتی گواسترانەوە توركیا بەڵام بەداخەوە یەك شەھیدمان ھەیە ئەویش لە ئەنجامی شەڕ و پێكدادان نا بەڵكو لە كاتی گواستنەوەكاندا لە رووداوێكدا گیانی لەدەست داوە”.

  سەرۆکوەزیرانی تورکیا لە کۆتاییدا دەڵێت: “ھێزەكانی ھاوپەیمان و سوپای ئازادی سووریامان ئاگەدار كردووەتەوە بۆ ئەوەی گیانی ھاووڵاتیانی سڤیل بپارێزرێت. ھاوكات لە كاتی بەڕێوەچوونی ئۆپراسیۆنەكاندا ھەماھەنگی لە نێوان ئێمە و ھێزەكانی ھاوپەیماندا ھەبووە، فڕۆكەکانی جەنگی لە ئاسمانەوە چاودێریی ئۆپەراسیۆنەكەیان دەكرد”.
  http://www.aa.com.tr/ks/headlines/468960

 8. Rojpress
  22 شوبات 2015 له‌ 18:50

  HDP’li Kaplan: TSK ile YPG birlikte çalıştı
  HDP’li Kaplan: TSK ile YPG birlikte çalıştı
  22/02/2015 13:45 A+ A-
  Süleyman Şah türbesinin boşaltılarak taşınması konusunda HDP Milletvekili Hasip Kaplan’dan çarpıcı bir iddia geldi. Kaplan “30 yıldır çatışan TSK ve YPG ilk kez aynı operasyon içinde yer aldı. Bu bir milattır” dedi. Kaplan, türbenin YPG kontrolündeki Kobani sınırları içine taşındığını da ifade etti.
  Facebook’ta Paylaş
  inPaylaşın
  RADİKAL – Suriye sınırları içindeki, Türkiye Cumhuriyeti’ne ait toprak parçası olan Süleyman Şah türbesinin taşınması konusunda en çarpıcı iddia , HDP’den geldi. HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Süleyman Şah türbesinin taşınması operasyonundan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve YPG’nin birlikte çalıştıklarını öne sürdü.

  Hasip Kaplan, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “30 yıldır çatışan TSK ve YPG ilk kez aynı operasyon içinde yer aldı. Bu bir milattır” ifadelerini kullandı. Kaplan, Süleyman Şah türbesinin yeni taşındığı alanın da “Kobani kantonu kontrolündeki bölgede olduğunu” iddia etti.

  “ENVER MÜSLÜM ANKARA ’DAYDI, KOBANİ SÖZCÜSÜ OPERASYONUN İŞARETİNİ VERDİ”

  Kaplan, şöyle konuştu: “YPG sözcüsü Polat Can’ın dün akşamdan beri operasyon konusunda duyuruları vardı. Bir müdahalenin işaretlerini veriyordu. Kobani eş başkanı Enver Müslüm ve sözcüleri Polat Can Cuma günü Ankara’daydı, arkadaşlarımızla Meclis’te beraberlerdi.

  “BU BİR MİLAT OLABİLİR…”
  TSK’nın, Süleyman Şah türbesinin taşınması için yaptığı Şah Fırat operasyonu için “Kobani’den Suriye’ye girdiğini de kaydeden Kaplan, “En enteresan olay, 30 yıldır çatışan bir sürecin ardından TSK ve YPG’nin birlikte bir operasyon içinde yer almasıdır. Bu bir milat olabilir. Türkiye’nin, Ortadoğu ’daki Kürtlerin, Suriye ve Irak’takilerin durumu değerlendirilirse, Türkiye’nin sınırlarının güvencesi açısından Rojava kantonlarının nasıl bir rol oynayacağı görülür.”

 9. Rojpress
  22 شوبات 2015 له‌ 18:51

  Süleyman Şah’ın yeni yeri Eşme, Kürt güçlerinin kontrolünde
  Süleyman Şah’ın yeni yeri Eşme, Kürt güçlerinin kontrolünde
  Fotoğraflar: ANF
  22/02/2015 15:38 A+ A-
  IŞİD tehdidinin artması nedeniyle TSK’nın operasyonuyla tahliye edilen Süleyman Şah Türbesi’nin, Türkiye sınırına çok yakın noktadaki Eşme köyüne taşınması için yapılan hazırlıklar YPG’nin kontrol noktalarından fotoğraflandı.
  Facebook’ta Paylaş
  inPaylaşın
  RADİKAL – Türkiye’nin, kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olma özelliği taşıyan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’ndaki askerleri ve tarihi öneme sahip emanetleri tahliye operasyonunun yankıları sürüyor. Konunun en çok dikkat çeken yanı ise Süleyman Şah Türbesi’nin gerek eski yerinin gerekse bu sabah saatlerinde taşınacağı açıklanan yeni yerinin, yakın zamana kadar Kürt güçleri ile IŞİD arasında bir ölüm kalım savaşının yaşandığı Kobani’ye çok yakın olması… Bu yakınlık, “Operasyon sürecinde YPG ile nasıl bir temas oldu” sorusunu gündeme getirdi. Başbakan Davutoğlu sabah bu konuda, “Tüm mercilerin bilgilendirildiğini” söylemekle yetinirken, Kürt cephesinden gelen haber ve görüntüler, “operasyon süresince YPG güçleriyle çok sık temas edilmiş olabilir mi” ve “türbenin yeni yeri YPG’nin kontrolünde mi” sorularını gündeme getiriyor.

  Tanklar ve kara unsurlarının katıldığı operasyonla Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki askerler Türkiye’ye getirilirken, Türk askeri konvoyu, tamamen YPG’nin kontrolünde olan Kobani’den de geçti. Bu konuda Genelkurmay’ın ve Başbakan Davutoğlu’nun yaptığı resmi açıklamalarda net bir bilgilendirme yapılmazken, hem yabancı ajanslar hem de Kürt haber kaynakları zırhlı birlikleri Kobani’den geçerken gösteren fotoğraflar yayınladılar. Fransız AFP ajansı, Türk tankları ve zırhlı birliklerinin Kobani kent merkezinden geçerken görüntülendiği fotoğrafları servis etti.

  Ancak en ilginç görüntüler YPG kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı (ANF) tarafından yayınlandı. Ajansın, “YPG’nin hakimiyetindeki Aşme’de türbe çalışması sürüyor” başlığıyla geçtiği haberde, Süleyman Şah Türbesi’nin yeni yeri olacağı için bayrak dikilerek çevre düzenleme çalışması başlatılan alanın YPG’nin kontrol ve nöbet noktalarına sadece birkaç yüz metre uzaklıkta olduğu görülüyor.

  Türk yetkililerin de türbe ve karakolun Eşme’ye taşınacağını belirtmesinin ardından yayınlanan fotoğraflarda, yüksek bir direğe dikilmiş Türk bayrağı ile çevre düzenlemesi için çalışan iş makineleri görülüyor. Fotoğraflarını çekildiği ve Türk bayrağı dikili alana sadece 100 metre kadar uzaklıktaki bölgede ise Abdullah Öcalan posterleri ve nöbet tutan silahlı YPG milisleri dikkat çekiyor.

  radikal

  YPG güçleri Kobani’nin batısında bulunan Eşme köyünü, yaklaşık 10 gün önce IŞİD militanlarından temizleyerek kontrol altına almıştı.

  YPG basın sözcüsü Polat Can dün kişisel twitter hesabından, Türk tarafının Süleyman Şah operasyonu için kendilerinden yardım istediğini aktarmış, kısa bir süre sonra da Can’ın twitter hesabı IŞİD bağlantılı olduğunu ileri süren hacker gruplarınca ele geçirilmişti.

  HDP Şırnak milletvekili Habip Kaplan da operasyonun “YPG ile birlikte yapıldığını” iddia etmişti. Süleyman Şah’ın yeni yeri Eşme, Kürt güçlerinin kontrolünde
  Süleyman Şah’ın yeni yeri Eşme, Kürt güçlerinin kontrolünde
  Fotoğraflar: ANF
  22/02/2015 15:38 A+ A-
  IŞİD tehdidinin artması nedeniyle TSK’nın operasyonuyla tahliye edilen Süleyman Şah Türbesi’nin, Türkiye sınırına çok yakın noktadaki Eşme köyüne taşınması için yapılan hazırlıklar YPG’nin kontrol noktalarından fotoğraflandı.
  Facebook’ta Paylaş
  inPaylaşın
  RADİKAL – Türkiye’nin, kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olma özelliği taşıyan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’ndaki askerleri ve tarihi öneme sahip emanetleri tahliye operasyonunun yankıları sürüyor. Konunun en çok dikkat çeken yanı ise Süleyman Şah Türbesi’nin gerek eski yerinin gerekse bu sabah saatlerinde taşınacağı açıklanan yeni yerinin, yakın zamana kadar Kürt güçleri ile IŞİD arasında bir ölüm kalım savaşının yaşandığı Kobani’ye çok yakın olması… Bu yakınlık, “Operasyon sürecinde YPG ile nasıl bir temas oldu” sorusunu gündeme getirdi. Başbakan Davutoğlu sabah bu konuda, “Tüm mercilerin bilgilendirildiğini” söylemekle yetinirken, Kürt cephesinden gelen haber ve görüntüler, “operasyon süresince YPG güçleriyle çok sık temas edilmiş olabilir mi” ve “türbenin yeni yeri YPG’nin kontrolünde mi” sorularını gündeme getiriyor.

  Tanklar ve kara unsurlarının katıldığı operasyonla Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki askerler Türkiye’ye getirilirken, Türk askeri konvoyu, tamamen YPG’nin kontrolünde olan Kobani’den de geçti. Bu konuda Genelkurmay’ın ve Başbakan Davutoğlu’nun yaptığı resmi açıklamalarda net bir bilgilendirme yapılmazken, hem yabancı ajanslar hem de Kürt haber kaynakları zırhlı birlikleri Kobani’den geçerken gösteren fotoğraflar yayınladılar. Fransız AFP ajansı, Türk tankları ve zırhlı birliklerinin Kobani kent merkezinden geçerken görüntülendiği fotoğrafları servis etti.

  Ancak en ilginç görüntüler YPG kaynaklarına yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı (ANF) tarafından yayınlandı. Ajansın, “YPG’nin hakimiyetindeki Aşme’de türbe çalışması sürüyor” başlığıyla geçtiği haberde, Süleyman Şah Türbesi’nin yeni yeri olacağı için bayrak dikilerek çevre düzenleme çalışması başlatılan alanın YPG’nin kontrol ve nöbet noktalarına sadece birkaç yüz metre uzaklıkta olduğu görülüyor.

  Türk yetkililerin de türbe ve karakolun Eşme’ye taşınacağını belirtmesinin ardından yayınlanan fotoğraflarda, yüksek bir direğe dikilmiş Türk bayrağı ile çevre düzenlemesi için çalışan iş makineleri görülüyor. Fotoğraflarını çekildiği ve Türk bayrağı dikili alana sadece 100 metre kadar uzaklıktaki bölgede ise Abdullah Öcalan posterleri ve nöbet tutan silahlı YPG milisleri dikkat çekiyor.

  radikal

  YPG güçleri Kobani’nin batısında bulunan Eşme köyünü, yaklaşık 10 gün önce IŞİD militanlarından temizleyerek kontrol altına almıştı.

  YPG basın sözcüsü Polat Can dün kişisel twitter hesabından, Türk tarafının Süleyman Şah operasyonu için kendilerinden yardım istediğini aktarmış, kısa bir süre sonra da Can’ın twitter hesabı IŞİD bağlantılı olduğunu ileri süren hacker gruplarınca ele geçirilmişti.

  HDP Şırnak milletvekili Habip Kaplan da operasyonun “YPG ile birlikte yapıldığını” iddia etmişti.

 1. No trackbacks yet.

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / گۆڕین )

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: