ماڵه‌وه‌ > NNSROJ > پاش ئاڵمان؛ ئەمریکاش قەڵغانی دژە موشەکیی پاتریۆتی لە تورکیا دەکشێنێتەوە

پاش ئاڵمان؛ ئەمریکاش قەڵغانی دژە موشەکیی پاتریۆتی لە تورکیا دەکشێنێتەوە

NNSROJ: پاش ئەوەی کە وەزارەتی بەرگریی ئاڵمان ڕایگەیاند کە وڵاتەکەی چیتر مۆڵەتی مانەوەی سەرباز و بنکە موشەکییەکەی لە تورکیا درێژ ناکاتەوە، حکوومەتی ئەمریکاش ڕایگەیاند کە لە مانگی ئۆکتۆبردا پاتریۆتەکانی لە تورکیا دەکشێنێتەوە و بەنیاز نییە مۆڵەتی مانەوەی ئەو بەشە لە هێزەکانی و قەڵغانە دژە موشەکییەکەی لە تورکیا درێژ بکاتەوە. هەواڵەکە لە لایەن وەزارەتی دەرەوەی تورکیاوە پشتڕاست کرایەوە.

شایانی باسە لە ساڵی ٢٠١٣ی زایینییەوە و لەسەر داوای تورکیا لە ناتۆ، ئاڵمان، ئەمریکا و چەند هاوپەیمانی تری ئەو وڵاتە، قەڵغانێکی دژەموشەکییان لە سەر سنووری تورکیا لەگەڵ سووریا جێگیر کردبوو تا لە ئەگەری هێرشی موشەکی سووریا بۆ سەر خاکی تورکیا، بەرگری لەم وڵاتە بکەن.

لە ڕۆژانی ڕابردوودا ئاڵمان بە پاساوای لاوازبوونی ئەگەری هێرشێکی لەم چەشنە و وێڕای ڕەخنەگرتن لە مامەڵەی جوتستانداری تورکیا لەگەڵ کوردەکان و داعش، ڕایگەیاندبوو کە لە کۆتایی ئەمساڵەوە هێزەکانی لە تورکیا دەکشێنێتەوە.
م.م.

Advertisements
:هاوپۆله‌کانNNSROJ
 1. Rojpress
  16 ئاب 2015 له‌ 16:24

  ABD de Türkiye’deki patriotları çekiyor
  ABD de Türkiye’deki patriotları çekiyor
  16/08/2015 16:13 A+ A-
  Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin görev süresi Ekim ayında sona erecek Türkiye’deki Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasını mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceğini Türkiye’ye bildirdiğini duyurdu.
  Facebook’ta Paylaş
  inPaylaşın
  RADİKAL – ABD , görev süresi ekim ayında sona erecek Türkiye ‘deki patriot hava ve savunma füze birliklerini geri çekeceğini Türk hükümetine bildirdi.
  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İhtiyaç olması halinde ABD patriot unsurlarını ve personelini 1 hafta içinde Türkiye’ye geri getirmeye hazırdır” denildi.
  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
  “ABD Patriot bataryaları, kapsamlı bir NATO misyonunun parçası olarak 2013 yılından bu yana Türkiye’de bulunmaktadırlar. Amerikan füze savunma kuvvetinin, evrilmekte olan küresel tehditleri göğüsleyebilmeye ve Türkiye dahil Müttefik ve ortakları koruyabilmeye ehil kalabilmesini teminen, bataryalar, kritik modernizasyon güncellemeleri için tekrar ABD’ye konuşlandırılacaklardır. Bu karar, ABD’nin küresel füze savunma mimarisinin gözden geçirilmesini takip etmektedir.
  ABD’nin ve NATO’nun Türkiye dahil Müttefiklerin savunulmasına olan taahhütleri bakidir.

  ABD ve NATO, Türkiye’nin güvenliğinin ve bölgesel istikrarın desteklenmesine bağlıdırlar. DEAŞ’la mücadele amacıyla ilave hava unsurları konuşlandırdığı ve Türkiye’yle ortaklık yaptığı cihetle, ABD, balistik füze risklerine ve tehditlerine karşı olanlar dahil, Türkiye’nin hava savunma yeteneklerini nasıl destekleyeceği hususunda Türkiye’yle yakın çalışmaya da devam edecektir.
  ABD’nin aniden ortaya çıkabilecek Balistik Füze Savunma (BFS) ihtiyaçlarının nakliyesini süratle yapmak ve desteklemek üzere harekat alanı yeteneğini muhafaza edecek olup, Patriot’larının gelecekteki konuşlanmalarını kolaylaştırmak amacıyla, mevcut konuşlanma mevziini, altyapısı olduğu gibi kalacak bir statüde idame etmeye hazır bulunmaktadır.
  İhtiyaç olduğu takdirde, ABD, Patriot unsurlarını ve personelini bir hafta içinde Türkiye’ye geri getirmeye hazırdır.

  ABD ayrıca, doğu Akdeniz’de ABD Donanmasının çok-rollü “Aegis” gemilerinin devamlı mevcudiyetini sürdürecektir. Bu gemiler, NATO hava ve füze savunmasına destek dahil, Türkiye’nin ve NATO misyonlarının savunmalarını destekleyecek bir dizi yeteneğe sahiptir. ABD Avrupa Deniz Kuvvetleri, Türk savunma ihtiyaçlarının desteklenmesinde Türk Donanmasıyla bölgedeki yakın işbirliğine devam edecektir.
  ABD ve Türkiye, Türkiye’nin güvenliğini pekiştirmek üzere, ikili temelde beraberce atabilecekleri olası diğer adımları istişare etmektedirler.

  ABD ve Türkiye, NATO’nun güneydoğu sınırındaki güvenlik endişelerini İttifak bakımından en iyi şekilde ele alacak araçlar ve İttifak dayanışmasına uygun olarak, Türkiye’deki hava savunma destek misyonunun geleceği hakkında NATO Müttefikleriyle danışmalarda bulunacaklardır.”

  http://www.radikal.com.tr/dunya/abd_de_turkiyedeki_patriotlari_cekiyor-1416402

  ABD, görev süresi Ekim’de dolacak olan Gaziantep’teki Patriot füzelerinin mevcut rotasyonunun yenilenmeyeceğini Türkiye’ye bildirdi. Türkiye’nin talebiyle NATO misyonu çerçevesinde 2013’te yerleştirilen füzelerin konuşlanma mevzii ve altyapısı bozulmadan bırakılacak, ihtiyaç olduğu takdirde bir hafta içinde yeniden yerleştirilebilecek.
  Füze bataryalarının ‘modernizasyon güncellemesi’ için ABD’ye geri gönderildiğinin altını çizen açıklamada, doğu Akdeniz’de ABD Donanma gemisi Aegis’in varlığını sürdüreceği de hatırlatıldı.
  ABD ve Türkiye hükümetlerinin ortak açıklamasında, NATO’nun güneydoğu sınırındaki güvenlik endişeleri konusunda müttefiklerle danışma ve dayanışmanın devam edeceği vurgulandı.
  2013’te ABD’nin iki füze bataryası Gaziantep’e, Almanya’nın iki bataryası Kahramanmaraş’a ve Hollanda’nın iki bataryası da Adana’da kurulan birliklere konuşlandırılmıştı. Füzeler Türkiye’nin sınır bütünlüğünü korumak ve NATO’nun güneydoğu sınırındaki tehditlere karşı önlem almak amacıyla kurulmuştu.
  Almanya da Patriot füzelerini çekiyor
  Almanya Savunma Bakanlığı’nın internet sitesindeki açıklamada, 250 askerin görev yaptığı birliğin vazifesinin, “Suriye’den Türkiye topraklarına balistik füze atılma ihtimalinin azalması” nedeniyle 31 Ocak 2016’da sona ereceği belirtildi.
  Alman Silahlı Kuvvetleri’nin bölgenin istikrarı için angajmanının devam edeceği belirtilen açıklamada, yaklaşık 100 askerin Irak Kürdistan Özerk Bölgesi ve Irak güvenlik güçlerini eğitmeyi sürdüreceği kaydedildi.
  Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de NATO partnerleriyle Türkiye halkını Suriye’den füzelere karşı koruduklarını söyledi.
  Patriot birliğinin son 3 yılda başarıyla görev yaptığını belirten Leyen şöyle konuştu:
  “Ocak 2016’da görevini sonlandırıyoruz. Krizlerle çalkalanan bölgede tehdit durumu başka bir odak noktası olan terör örgütü IŞİD’e kaydı ancak bölgenin istikrarı için Kürt ve Irak güvenlik güçlerini eğitmeye devam ederek bölgede kalacağız. UNIFIL çerçevesinde Doğu Akdeniz ve Lübnan açıklarında gemilerimiz görevine devam edecek.”
  Almanya’nın Patriot birliği Türkiye’nin NATO’dan talebi üzerine Ocak 2013’te Kahramanmaraş’ta konuşlandırılmıştı.
  Kaynak: Al Jazeera, Anadolu Ajansı

  http://www.aljazeera.com.tr/haber/abd-ve-almanya-patriotlari-cekiyor

  Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile ABD’nin Patriot’lar ile ilgili ortak bildirisini açıkladı.
  Bildiride, ABD’nin Türkiye’de bulunan Patriot Hava Savunma Sistemlerini, görev süresinin dolacağı Ekim ayında çekeceği açıklandı. Bildiride ayrıca, ihtiyaç duyulması halinde Patriot sistemleri ve personelin bir hafta içinde Türkiye’ye geri getirilmeye hazır olduğu vurgulandı.

  Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle; “Amerika Birleşik Devletleri, mevcut görev süresi Ekim ayında sona erecek Türkiye’deki Patriot hava ve füze savunma birliklerinin konuşlanmasını mevcut rotasyonun sonunda yenilemeyeceğini Türk Hükümetine bildirmiştir. Diğer ilgili Müttefiklerle de danışılmıştır. ABD Patriot bataryaları, kapsamlı bir NATO misyonunun parçası olarak 2013 yılından bu yana Türkiye’de bulunmaktadırlar. Amerikan füze savunma kuvvetinin, evrilmekte olan küresel tehditleri göğüsleyebilmeye ve Türkiye dahil Müttefik ve ortakları koruyabilmeye ehil kalabilmesini teminen, bataryalar, kritik modernizasyon güncellemeleri için tekrar ABD’ye konuşlandırılacaklardır. Bu karar, ABD’nin küresel füze savunma mimarisinin gözden geçirilmesini takip etmektedir. ABD’nin ve NATO’nun Türkiye dahil Müttefiklerin savunulmasına olan taahhütleri bakidir. ABD ve NATO, Türkiye’nin güvenliğinin ve bölgesel istikrarın desteklenmesine bağlıdırlar. DEAŞ’la mücadele amacıyla ilave hava unsurları konuşlandırdığı ve Türkiye’yle ortaklık yaptığı cihetle, ABD, balistik füze risklerine ve tehditlerine karşı olanlar dahil, Türkiye’nin hava savunma yeteneklerini nasıl destekleyeceği hususunda Türkiye’yle yakın çalışmaya da devam edecektir.”

  “ABD, PATRİOT UNSURLARINI VE PERSONELİNİ BİR HAFTA İÇİNDE TÜRKİYE’YE GERİ GETİRMEYE HAZIRDIR”

  “ABD, aniden ortaya çıkabilecek Balistik Füze Savunma (BFS) ihtiyaçlarının nakliyesini süratle yapmak ve desteklemek üzere harekat alanı yeteneğini muhafaza edecek olup, Patriot’larının gelecekteki konuşlanmalarını kolaylaştırmak amacıyla, mevcut konuşlanma mevziini, altyapısı olduğu gibi kalacak bir statüde idame etmeye hazır bulunmaktadır. İhtiyaç olduğu takdirde, ABD, Patriot unsurlarını ve personelini bir hafta içinde Türkiye’ye geri getirmeye hazırdır. ABD ayrıca, doğu Akdeniz’de ABD Donanmasının çok-rollü “Aegisö gemilerinin devamlı mevcudiyetini sürdürecektir. Bu gemiler, NATO hava ve füze savunmasına destek dahil, Türkiye’nin ve NATO misyonlarının savunmalarını destekleyecek bir dizi yeteneğe sahiptir. ABD Avrupa Deniz Kuvvetleri, Türk savunma ihtiyaçlarının desteklenmesinde Türk Donanmasıyla bölgedeki yakın işbirliğine devam edecektir. ABD ve Türkiye, Türkiye’nin güvenliğini pekiştirmek üzere, ikili temelde beraberce atabilecekleri olası diğer adımları istişare etmektedirler. ABD ve Türkiye, NATO’nun güneydoğu sınırındaki güvenlik endişelerini İttifak bakımından en iyi şekilde ele alacak araçlar ve İttifak dayanışmasına uygun olarak, Türkiye’deki hava savunma destek misyonunun geleceği hakkında NATO Müttefikleriyle danışmalarda bulunacaklardır.”

  http://www.dha.com.tr/disisleri-bakanligindan-patriot-aciklamasi_1003952.html

 1. 16 ئاب 2015 له‌ 16:33

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / گۆڕین )

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: