ماڵه‌وه‌ > NNSROJ > گیراوێکی سیاسیی کورد تووشی جەڵتەی مێشک بوو

گیراوێکی سیاسیی کورد تووشی جەڵتەی مێشک بوو

NNSROJ: ئاسۆ ڕۆستەمی، چالاکی مەدەنیی کورد، کە بە هۆی پشتیوانی لە کۆبانێ قۆڵبەست و زیندانی کراوە، شەوی ڕابردوو لە گرتووخانەی ئێڤینی تاران تووشی جەڵتەی مێشک بووە بەڵام کادری دەرمانیی گرتووخانەکە، بێ ئەوەی زۆر گوێ بە ڕەوشی تەندروستی ئەو گیراوە کوردە بدەن، ڕەوانەی ژوورەکەی دەکەنەوە.

بە گوێرەی هەواڵێکی تۆڕی چالاکانی مافی مرۆڤ لە ئێران، ئاسۆ ڕۆستەمی ٢٨ ساڵان، ڕۆژی ١٦ی ڕەزبەری ساڵی ڕابردوو، پاش کۆبوونەوەیەکی هێمنانە بە پشتیوانی لە کۆبانێ لەبەر دەرگای نووسینگەی نەتەوە یەکگرتووەکان، قۆڵبەست و دواتر بە ٧ ساڵ زیندان مەحکووم کرا.
م.م.

:هاوپۆله‌کانNNSROJ
 1. Rojpress
  26 ئاب 2015 له‌ 15:47

  سکته مغزی آسو رستمی در زندان
  خبرگزاری هرانا – آسو رستمی فعال مدنی بند هشت زندان اوین در زندان سکته مغزی کرد.

  به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دوشنبه شب دوم شهریورماه آسو رستمی، فعال مدنی زندانی در بند هشت زندان اوین، در زندان با عارضه سکته مغزی مواجه شده به بهداری منتقل شد. رستمی پس از تشخیص عارضه یاد شده بدون هیچ گونه مراقبتی توسط بهداری به بند بازگردانده شد.

  گزارش های هرانا حاکی از آن است که پس از بروز عارضه هایی چون سردرد و خروج آب از چشم، این فعال مدنی توسط همبندی های خود در بند هشت اوین به بهداری این زندان منتقل می شود و پس از گرفته شدن نوار مغزی از این زندانی، بهداری اعلام می کند که عارضه ها ناشی از سکته مغزی ای بوده است که به اصطلاح “رد” شده است. آسو رستمی پس از آن و بدون هیچ گونه مراقبتی پس از عارضه یاد شده، به بند بازگردانده می شود.

  گفتنی است این فعال مدنی در تیرماه امسال نیز به دلیل شدت عفونت و خونریزی ریه به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شده بود.

  این فعال حقوق بشر از اواخر خرداد ماه با تشدید مشکلات تنفسی دچار سرفه های خونی شده بود به طوری که یکی از نزدیکان وی به هرانا گفته بود: “مشکلات تنفسی ئاسو تشدید شده و از تاریخ ۲۵ خرداد چندین بار بخاطر مشکلش که حاد شده رفته زیر اکسیژن و مدام سرفه خونی می کند، اما دکتر بعد از دو هفته برای اولین بار معاینه کرده و وقتی ئاسو درخواست انتقال اورژانسی به بیمارستان کرده جواب داده است که این را باید من تشخیص بدهم نه شما.”

  ئاسو رستمی فعال مدنی ۲۸ ساله، روز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه پس از برگزاری تجمع در مقابل دفتر سازمان ملل در حمایت از کوبانی به همراه چند فعال مدنی دیگر بازداشت شد و پس از طی دوران انفرادی و بازجویی به بند هشت زندان اوین منتقل شد.

  وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و توهین به رهبری به ۷ سال زندان محکوم شد، دادگاه وی به همراه سه فعال مدنی دیگر، در کمتر از از پانزده دقیقه، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد و مجموعا به ۳۸ سال زندان محکوم شدند.

  فعالیت های مجازی و انتشار مطالب انتقادی درباره وضعیت حقوق بشر و اعدام در ایران، همدلی و همراهی با خانواده های زندانیان سیاسی و خانواده های زندانیان محکوم به اعدام، شرکت در تجمعی در دفاع از کوبانی، همدلی با خانواده های قربانیان حوادث سال ۸۸ و ارتباط با فعالین حقوق بشر، مستند اتهاماتی بود که به این فعال مدنی وارد بود.

  ئاسو رستمی در حال حاضر دوازدهمین ماه بازداشت موقت خود را در بند هشت زندان اوین و در انتظار نتیجه بررسی دادگاه تجدید نظر می گذراند، بند هشت اوین در حال حاضر یکی از بدترین بندهای زندان اوین و به عنوان تبعیدگاه زندانیان سیاسی استان تهران شناخته می شود.

  https://hra-news.org/fa/prisoners/a-1991

  عفونت ریه و عدم اعزام ئاسو رستمی به بیمارستان

  «ئاسو رستمی» فعال حقوق کودکان کار و زندانی، در پی خونریزی و عفونت ریه شرایط دشواری را در بند ۸ زندان اوین سپری می کند و ازاعزام او به مراکز درمانی خارج از زندان ممانعت شده است.

  آسونیوز: به گزارش کمپبن دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی،”مشکلات تنفسی ئاسو شدت یافته است به طوری که بارها به بهداری زندان منتقل و زیر اکسیژن قرار گرفته است و به طور مدام سرفه های خونی می کند. «ئاسو رستمی» معلم، شاعر، نویسنده، فعال مدنی و فعال حقوق کودکان کار درساعت ۱۹ روز ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۳به همراه علی نوری، دانشجوی سال آخر معماری، عکاس و فعال مدنی و حقوق کودکان کار، پس از تجمع کوبانی که در مقابل سازمان ملل برگزار شد بازداشت شدند.

  ماموران امنیتی همان روز منازل این دو فعال مدنی را مورد تفتیش و بازرسی قرار داده و بخشی از وسایل آنها را ضبط و با خود برده‌اند.
  «ئاسو رستمی» زندانی محبوس در بند ۸ زندان اوین، از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست «قاضی مقیسه» به تحمل ۷ سال حبس محکوم شد. دادگاه وی به همراه سه فعال مدنی دیگر، برگزار و مجموعا به ۳۸ سال زندان محکوم شدند. پیش تر «ئاسو رستمی» به همراه «علی نوری» و «امید علی‌شناس» دو فعال مدنی و حقوق کودک در بند ۲ الف سپاه زندان اوین بازداشت و تحت بازجویی بودند وپس از گذشت چند ماه به بند عمومی ۸ زندان اوین محل نگهداری زندانیان مالی منتقل شدند.
  PM:05:12:04/07/2015

 1. 26 ئاب 2015 له‌ 16:01

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / گۆڕین )

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: