ماڵه‌وه‌ > NNSROJ > سێ پارلەمانتاری هەدەپە دەبنە وەزیر

سێ پارلەمانتاری هەدەپە دەبنە وەزیر

NNSROJ: سێ نوێنەری هەدەپە بە ناوەکانی لەڤەنت تووزەل، موسولم دۆغان و عەلی کۆنجا لە لایەن سەرۆکوەزیری کاربەڕێکی تورکیاوە پێشنیاری وەزارەتیان لە کابینەی کاتی حکوومەت بۆ قۆناخی هەڵبژاردندا پێکراوە.

دەمیرتاش پێشووتر، بە موختارکردنی هەر هەشتا پارلەمانتاری هەدەپە بۆ قبووڵکردنی پێشنیارەکە، کۆتایی بە مشتومڕ سەبارەت بەو مژارە هێنابوو.

دوێنێ سێشەممە، کۆمیسیۆنی باڵای هەڵبژاردنی تورکیا ١ی نۆڤامبری وەک ڕۆژی هەڵبژاردنی پێشوەخت دیاری کردبوو.
م.م.

Advertisements
:هاوپۆله‌کانNNSROJ
 1. Rojpress
  26 ئاب 2015 له‌ 15:50

  İstanbul Milletvekili Levent Tüzel

  İzmir Milletvekili Müslüm Doğan

  Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca – Eski Kaymakam

  Hangi partiye kaç bakanlık düşüyor?
  Başbakan hariç AK Parti’ye 11, CHP’ye 5, MHP ve HDP’ye 3’er bakanlık düşüyor.

  İşte o mektup

  Hükümet üyesi olmaları noktasındaki davet mektupları kurye ile gönderildi. Gönderilen mektup şöyle:

  “Sayın……

  İLGİ: Cumhurbaşkanlığı’nın 25.8.2015 Tarihli ve 68244839-150.01-4-508 Sayılı yazısı

  25.8.2015 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN tarafından geçici Bakanlar Kurulu’nıu kurmak zere Başbakan olarak atanmış bulunmaktayım. Geçici Bakanlar Kurulu Üyeliği için şahsınıza Bakanlık teklif ediyorum. Anayasa’nın amir hükmü gereğince, teklif edilen bakanlık görevini kabul etmemeniz halinde yerinize bağımsızlardan atama yapılacağından, geçici bakanlar kurulunun kurulması için öngörülen anayasal süre dikkate alınarak bakanlık görevine ilişkin teklife 27/08/2015 tarihi saat 18:00’e kadar yazılı olarak yanıt vermeniz hususunda gereğini rica ederim.

  Ahmet Davutoğlu”

  http://t24.com.tr/haber/iste-davutoglunun-bakanlik-teklif-ettigi-isimler-ismet-inonunun-torunu-da-var-alevi-milletvekili-de,307558

 2. Rojpress
  26 ئاب 2015 له‌ 16:12

  RADİKAL – HDP’den seçim hükümetine davet alan İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ve Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca’nın ortak özelliği partinin batı illerindeki vekilleri olması. Konca ve Doğan Alevi kimlikleriyle öne çıkarken, Tüzel Türkiye ’de 12 Eylül darbesi sonrası kurulan ilk sosyalist partilerden Emek Partisi’nin genel başkanlığı görevini uzun süre yürüttü.
  HDP bakanlık tekliflerini kabul edeceğini parti olarak açıkladığı için hükümet üyeliklerine kesin gözüyle bakılan üç isme tek tek bakalım:

  LEVENT TÜZEL: KABİNEDE BİR SOSYALİST

  1996 yılında Emek Partisi’nin kuruluşunda Genel Başkan olarak görev alan Tüzel, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanlığı da yapan Tüzel, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde İzmir’de “emek, barış ve demokrasi bloku” bağımsız adayı olmuş ancak 36 bin oy almasına karşın seçilememişti. Ordulu olan Tüzel, 12 Haziran 2011 seçimlerinde aday olduğu İstanbul 3. Bölge’den Türkiye siyasi tarihindeki en yüksek oy alan bağımsız milletvekili seçilmişti. 27 Ekim 2013’te toplanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kongresi’nde partiye katılan Tüzel, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde CHP -HDP ortak adayları çıkarma konusunda da gayret göstermişti. Ayaklarıyla ilgili yaşadığı bir rahatsızlık nedeniyle son bir haftayı hastanede geçiren Tüzel dün taburcu olmasının ardından bugün bakanlık teklifi aldı.

  ALİ HAYDAR KONCA: KAYMAKAM HDP’Lİ

  Tüzel gibi bir hukukçu olan HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, Diyarbakır, Hatay ve Trabzon’daki çeşitli ilçelerde görev yaptıktan sonra kaymakamlık görevinden 12 Eylül askeri darbesiyle uzaklaştırılan bir isim. Muş Varto doğumlu olsa da devlet görevine döndüğünden bu yana yaşadığı Kocaeli’de Aleviler dışında da sevilen bir isim olan Konca çevresinde, ‘hiç kimsenin cenazesinden de düğününden de çıkmaz’ sözleriyle tarif ediliyor. Kocaeli Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü de yapan Konca, milletvekilliği öncesinde serbest avukattı. TBMM’ye MHP ’li Lütti Türkkan’ı ‘kıl payı’ farkla geçerek giren Konca, 1989 seçimlerinde de SHP’den belediye meclis üyesi seçilmişti.

  MÜSLÜM DOĞAN: ULUSALCILARDAN DA OY ALABİLEN ADAY

  Adı kamuoyunda Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı’nı yürüttüğü dönemde duyulan İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, ‘uyumlu ve kapsayıcı’ bir isim olarak tanınıyor. Seçim öncesi ‘riskli’ görülen İzmir 2. Bölge adaylığı sonunda Meclis’e gitmeyi başaran Doğan, Sivas Divriği doğumlu. Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun olan Doğan, Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanlığı dışında, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası GYK üyeliği ve Divriği Derneği Başkanlığı da yaptı. Alevilik ve mesleki konularda yayınları da bulunan Doğan’ın İzmir’de Alevi oylarının HDP’ye yönelmesinde çok etkili olduğu hatta ‘ulusalcı’ kesimlerden de destek aldığı belirtiliyor.

 1. 26 ئاب 2015 له‌ 16:02

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / گۆڕین )

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: