ماڵه‌وه‌ > NNSROJ > نیسکاوێی کۆن چۆل دەبێ

نیسکاوێی کۆن چۆل دەبێ

17 تشرینی یه‌كه‌م 2015 لێدوانێک بنووسە Go to comments

‫#‏وێنەهەواڵ‬؛ چۆلبوونی گوندی نیسکاوێی کۆنی سەردەشت، بەهۆی سازکرانی بەنداوێک، کە بڕیارە زۆرینەی ڕێژاوی ڕووباری زێ گل بداتەوە و دواتر لە ڕێگەی تونێل و بۆڕییەوە، بەرەو باکووری پارێزگای ورمێ ڕەوانە بکرێ. یەکێک لە ئامانجەکانی سازکردنی ئەو بەنداوە لە ‫#‏نیسکاوێ‬، گەشەپێدانی کەرتی کشتوکاڵی ناوچەکەیە. ئەوەش لەکاتێکدایە کە دەوروپشتی ئەو بەنداوە کێشەی کەم ئاوی نییە. یەکێکی تر لە ئامانجەکانی دروستکردنی بەنداوەکە، ژیاندنەوەی گۆلی ورمێیە بەڵام بە کۆتاییهاتنی، ڕێژەی ئەو ئاوەی زێ کە دەچێتە هەرێمی کوردستان تا ئاستێکی زۆر دادەبەزێنێ و لە درێژخایەندا بەدوور نییە کە ڕێژاوە سروشتییەکەی لە هەرێمی کوردستان تووشی کەم ئاوی بکات و سیناریۆی “سیروان” دووبارە ببێتەوە.
وێنەکان: ‫#‏شارۆمەندهەواڵنێر‬-ێک بۆ ‫#‏ئێن‌ئێن‌ئێس‌رۆژ‬

Advertisements
:هاوپۆله‌کانNNSROJ
 1. Rojpress
  17 تشرینی یه‌كه‌م 2015 له‌ 20:09

  معرفی و اهداف طرح
  اهمیت اجرای پروژه های توسعه منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه با توجه به پتانسیل مناسب آب و خاک منطقه و همچنین تراکم جمعیت در حاشیه آن شرایطی را ایجاد می نماید که جهت حفظ، بهبود و بهره برداری بهینه از این منابع؛ پروژه های آبی متعددی مورد مطالعه قرار گیرد.
  درجهت حفظ شرایط اکوسیستم منطقه و همچنین بهبود وضعیت دریاچه ارومیه، بررسی های متعددی در طول سالهای اخیر بعمل آمده است، که مناسبترین آنها طرح انتقال آب مازاد رودخانه زاب (کلاس) می باشد. اهمیت این طرح با توجه به این نکته که سالیانه بیش از 2 میلیارد مترمکعب آب با کیفیت مناسب توسط این رودخانه از کشور خارج می شود، بیشتر مشخص می شود.
  رودخانه زاب از بهم پیوستن رودخانه های آواجرچای و لاوین چای تشکیل می شود. در این طرح آب مازاد سرشاخه های رودخانه زاب به حوضه آبریز رودخانه گدار و نهایتاً به دریاچه ارومیه منتقل خواهد شد. به این منظور آب رودخانه بادین آباد با احداث بند انحرافی بادین آباد و کانالی بطول تقریبی 4 کیلومتر به مخزن سد کانی سیب منتقل می شود. که در این بین آبیاری 6200 هکتار از اراضی کشاورزی بادین آباد نیز از طریق این بند صورت خواهد گرفت.
  سد مخزنی کانی سیب بر روی رودخانه زاب در 1.5 کیلومتری بالادست روستای کانی سیب در حال احداث می باشد. با آبگیری مخزن این سد آب توسط کانالی بطول 3 کیلومتر، به دهانه ورودی تونلی با قطر 5.5 متر وارد شده، پس از طی مسافتی بطول 30 کیلومتر در داخل تونل از میان مناطق آبرفتی و کوهستانی، از حوضه آبریز زاب به حوضه آبریز گدار منتقل شده؛ در نهایت به دریاچه ارومیه خواهد ریخت. بدین ترتیب حدود 800 میلیون مترمکعب آب رودخانه زاب بمنظور تامین نیازهای زیست محیطی دریاچه ارومیه به این حوضه منتقل می گردد.

  http://www.omran-ag.ir/tabid/2023/Default.aspx

  گزارش بازدید از طرح انتقال آب از رودخانه زاب به حوزه درياچه اروميه

  هدف طرح:

  ـ انتقال آب به ميزان 623 ميليون متر مكعب در سال از حوزه رودخانه گلاس به حوزه آبريز درياچه اروميه از طريق احداث سد كاني سيب و تونل 35 كيلومتري انتقال آب،

  ـ مهار بخشي از آب رودخانه‌ مرزي زاب و جلو‌گيري از خروج آب آن از كشور،

  ـ كمك به رفع مشكلات زيست محيطي درياچه اروميه،

  ـ تامين آب شرب و صنعت شهر نقده به ميزان 20 ميليون متر مكعب در سال.

  سابقه طرح:

  ـ مطالعات شناخت حوزه رودخانه گلاس طي سال‌هاي 1346 تا 1348 توسط شركت الكتروپروجكت (يوگسلاوي سابق) انجام شد.

  ـ مطالعات مرحله اول سد كاني‌سيب از سال 1383 توسط مهندسين مشاور فرازآب آغاز شد و در سال 1386 خاتمه يافت. در ادامه، انجام مطالعات مرحله دوم نيز به همان مشاور ابلاغ شد.

  ـ در سال 1386 پس از انجام مطالعات مرحله اول، عمليات اجرايي احداث سيستم انحراف و تاسيسات وابسته سد، با انجام مناقصه به قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء (ص) ـ موسسه كعبه[1] واگذار گرديد. مبلغ اوليه قرارداد براساس فهارس بهاي راه‌سازي، سدسازي، ابنيه، تاسيسات مكانيكي و برقي سال 1385 و شاخص مبناي سه ماهه اول سال 1386 برابر 83595 ميليون ريال، ضريب پيمان 977/0 و مدت آن 30 ماه بود. عمليات اجرايي اين قرارداد به غير از بخشي از فراز‌بند، با پيشرفت حدود 96 درصد، در سال 1390 خاتمه يافته است.

  ـ در دي ماه 1387 دستگاه اجرايي براي احداث تونل انتقال 35 كيلومتري، به صورت طرح و ساخت (EPC)، تفاهم‌نامه‌اي را با قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبياء (ص) ـ موسسه عمران امضاء نمود. اين تفاهم نامه در مردادماه 1389 منجر به موافقت‌نامه شد كه پس از طي فرآيند اخذ مجوز ترك تشريفات مناقصه، در اسفندماه 1390، قرارداد رسمي آن ابلاغ گرديد. مبلغ اوليه قرارداد اين پيمانكار 2235700 ميليون ريال براساس متر طول تونل (هر متر طول تونل اصلي 61 ميليون ريال)، شاخص مبناي سه ماهه سوم سال 1388 و مدت 64 ماه است.

  ـ در قرارداد احداث تونل 35 كيلومتري، مقرر گرديده است مبلغ معادل ريالي 31 ميليون يورو از مبلغ اوليه پيمان، جهت خريد دو دستگاه TBM در قبال گشايش اعتبار اسنادي (LC) به پيمانكار پرداخت گردد. بر همين اساس، پيمانكار براي طراحي و ساخت اين دستگاه‌ها در آذرماه 1391 قراردادي با شركت‌هاي NFM فرانسوي و NHI چيني منعقد نمود و 5 درصد مبلغ قرارداد را به عنوان پيش‌ پرداخت به آن‌ها پرداخت كرد. مطابق قرارداد مذكور پرداخت اول به ميزان 25 درصد مبلغ قرارداد مي‌بايست در اسفندماه 1391 و پرداخت دوم به ميزان 10 درصد مبلغ قرارداد در خردادماه 1392 به شركت سازنده پرداخت مي‌شد كه به دليل پرداخت نشدن مبلغ مذكور، قرارداد ساخت دستگاه‌ها از سوي شركت سازنده به حالت تعليق درآمده است.

  ـ در اسفندماه 1391 با هدف تسريع عمليات اجرايي، بنا به درخواست وزارت نيرو و تصويب هيات وزيران، دستگاه اجرايي طرح از «شركت سهامي آب منطقه‌اي آذربايجان‌‌غربي» به «شركت سهامي توسعه منابع آب و نيروي ايران» تغيير يافته است ليكن در زمان بازديد (تيرماه 1392) هنوز تحويل و تحول دستگاه اجرايي انجام نشده بود. لازم به ذكر است در پيوست شماره يك قانون بودجه سال 1392، دستگاه اجرايي طرح شركت سهامي توسعه منابع آب و نيروي ايران است.

  مشخصات فني:

  طرح انتقال آب از رودخانه زاب به حوزه درياچه اروميه از سه بخش «سد كاني سيب و تاسيسات وابسته» ، «تونل انتقال آب از مخزن سد كاني سيب به حوزه درياچه اروميه» و «بند انحرافي بادين‌آباد و كانال انتقال» تشكيل شده است مشخصات هر كدام به شرح زير مي‌باشد:

  – مشخصات سد كاني سيب و تاسيسات وابسته:

  نوع سد

  خاكي با هسته رسي

  ارتفاع سد از بستر

  51 متر

  طول تاج

  776 متر

  عرض تاج

  9 متر

  حجم كل مخزن در تراز نرمال

  326 ميليون متر مكعب

  حجم قابل تنظيم

  740 ميليون متر مكعب در سال

  نوع سرريز

  اوجي آزاد

  طول تاج سرريز

  60 متر

  ارتفاع فرازبند از سنگ بستر

  20 متر

  موقعيت تونل‌هاي انحراف

  جناح راست

  تعداد و شكل تونل انحراف

  دو رشته با مقطع دايره‌اي

  طول تونل شماره (1)

  252 متر

  طول تونل شماره (2)

  282 متر

  قطر داخلي تونل‌ها

  5/5 متر

  طول جاده دسترسي

  5/3 كيلومتر

  طول جاده جايگزين

  55 كيلومتر

  – مشخصات تونل انتقال آب از مخزن سد كاني سيب به حوزه درياچه اروميه:

  طول تونل

  3/35 كيلومتر

  قطر تونل

  5/5 متر

  طول تونل دسترسي

  1354 متر

  روش اجرا

  حفاري با دو دستگاه TBM

  نوع پوشش

  سگمنت بتني

  حجم انتقال آب

  646 ميليون متر مكعب در سال

  نوع جريان

  آزاد با شيب 085/0 درصد

  پيشرفت كار:

  ـ در زمان بازديد (تيرماه 1392) حدود 96 درصد از عملیات سیستم انحراف سد انجام شده بود ليكن به دلیل اولویت اجراي تونل انتقال نسبت به اجراي بدنه سد و تأسیسات وابسته، بخشی از فراز بند اجرا نشده بود و آب رودخانه در مسير طبيعي خود جريان داشت.

  ـ در پروژه تونل انتقال آب 3/35 کیلومتری، فقط سفارش ساخت دو دستگاه TBM، حفاری 250 متر از خروجی تونل و حفاری 90 متر از تونل دسترسی 1350 متری، انجام شده بود. پيشرفت فيزيكي اين پروژه حدود 2 درصد اعلام شد.

  ـ پروژه بند انحرافي بادين‌آباد و كانال انتقال آن شروع نشده بود.

  در مجموع پيشرفت فيزيكي طرح (شامل اجراي سد و تأسيسات وابسته، تونل انتقال و بند انحرافي بادين‌آباد و كانال انتقال آن) حدود 5 درصد بر‌آورد شد.
  http://a-ghafouri.blogfa.com/post-16.aspx

 2. Rojpress
  17 تشرینی یه‌كه‌م 2015 له‌ 20:11

  یکشنبه, 12 مهر 1394 – 05:40
  سال 97 آب زاب به ارومیه ریخته می‌شود
  آغاز عملیات انتقال آب سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه
  مدیر عامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از آغاز عملیات حفر تونل انتقال آب سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه خبرداد. وی اعلام کرد: در پایان سال 97، آب زاب به دریاچه ارومیه منتقل می‌شود. به گزارش «فرصت امروز» محمدرضا رضازاده در نشستی خبری که دیروز در محل این شرکت برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: پروژه‌ای که اواسط این هفته با حضور مسئولان کشوری کلید خواهد خورد، یک گام عملی مهم و موثر در زمینه احیای دریاچه ارومیه است. البته وی تاکید کرد: کل حجم آب منتقل شده از طریق تونل به دریاچه ارومیه حدود 650‌میلیون متر مکعب است، در حالی‌که این دریاچه، به‌عنوان بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور، برای احیا بین 15 تا 20‌میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد.

  2425252424245212424252525

  منابع آب دریاچه ارومیه واقع در شمال غرب کشور از سه استان آذربایجان شرقی، غربی و کردستان تامین می‌شود. در دهه‌های اخیر افزایش تقاضا برای آب در حوضه آبریز ارومیه سبب شد بیش از 40 سد در منطقه احداث شود، ضمن آنکه 12 سد در دست ساخت و ٤٠ سد در دست برنامه‌ریزی نیز در این منطقه وجود دارد. افزایش تعداد چاه‌های غیر‌مجاز به همراه روند تغییرات اقلیمی سبب شده که دریاچه ارومیه خشک شود. خسارات ناشی از مهاجرت 6‌میلیون ساکن شمال‌غرب کشور بر اقتصاد ایران، دولت را بر آن داشت تا ستادی به منظور احیای دریاچه ارومیه تشکیل دهد.

  مدیر‌عامل شرکت آب نیروی ایران نیز اگرچه مجری ساخت تونلی برای انحراف آب رودخانه زاب به سمت دریاچه ارومیه است اما در سخنان خود تنها راه نجات دریاچه ارومیه را مشارکت تمام مردم و مدیریت مصرف آب در منطقه معرفی کرد. به گفته وی رودخانه زاب، 2/2‌میلیارد متر مکعب آورد سالانه دارد که با احداث سد کانی‌سیب روی این رودخانه، از طریق تونل می‌توان آب ذخیره شده پشت سد را به قسمت‌های عمیق دریاچه ارومیه که احتمال تبخیر کمتری دارد، منتقل کرد.

  رضازاده طول تونل انتقال آب سد کانی سیب به ارومیه را 30 کیلومتر اعلام کرد. البته برای اینکه آب بیشتری پشت سد کانی سیب ذخیره شود، قرار است از بخش دیگری از رودخانه زاب با حفر یک تونل 5/5 کیلومتری، آب منحرف و به پشت این سد منتقل شود. وی همچنین در پاسخ به پرسش «فرصت امروز» درباره دلیل استفاده از تونل به جای لوله برای انتقال آب به دریاچه ارومیه، بیان کرد: تنها راه انتقال ثقلی آب سد کانی سیب به دریاچه ارومیه بدون نیاز به پمپاژ، استفاده از تونل بود. ضمن اینکه مطالعات لازم برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی این پروژه بر آب‌های زیرزمینی منطقه انجام شده‌است.

  مدیر‌عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اعتبارات استفاده شده در پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه را 400‌میلیارد تومان دانست و افزود: اعتبارات این پروژه با رایزنی تمام مقامات مسئول از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده‌ است، در نتیجه نگرانی درباره تامین اعتبار نداریم. وی همچنین از آغاز مطالعات طرح انتقال آب خزر به ارومیه خبرداد و گفت: این مرحله یک تا یک و نیم سال به طول می‌انجامد و در صورت اتمام پروژه مطالعه و امکان اجرایی شدن آن، وارد فازهای بعدی خواهیم شد. رضازاده ادامه داد: شرکت‌های مشاوره‌ای داخلی با کمک مشاوران خارجی مرحله مطالعه انتقال آب خزر به ارومیه را در دست اجرا دارند.

  http://forsatnet.ir/news/economy/%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D9%84-%D8%A2%D8%A8-%D8%B3%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%A8-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DA%86%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%85%DB%8C%D9%87.html

  کاوش نجات بخشی محوطه تاریخی نیسک آباد
  تهران – ایرنا – سرپرست هیأت کاوش در محوطه نیسک آباد گفت: کاوش نجات بخشی در محوطه تاریخی نیسک آباد سردشت به منظور دست یابی به الگوی معیشتی جوامع انسانی در دوره تاریخی و پیش از تاریخ و کشف آثار فرهنگی در حال انجام است .
  کاوش نجات بخشی محوطه تاریخی نیسک آباد
  به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، غلام شیرزاده افزود: کاوش نجات بخشی در این محوطه تاریخی به منظور یافتن مواد فرهنگی و تعیین گاهنگاری آن انجام می گیرد.
  وی با اشاره به بررسی های باستان شناسی انجام شده در این محوطه اضافه کرد: این نخستین باری است که عملیات کاوش در این منطقه انجام می شود.
  شیرزاده ، پی بردن به معیشت جوامع انسانی در دوره های تاریخی و پیش از تاریخ ،دستیابی به الگوی زندگی ، داده های فرهنگی ، کوچ رو یا یکجانشین بودن ساکنین و غیره را از اهداف این کاوش اعلام کرد .
  سرپرست هیأت کاوش در محوطه نیسک آباد تصریح کرد :داده های فرهنگی حاصل از کاوش در این محوطه به منظور تعیین گاهنگاری با مناطق همجوار نظیر بین النهرین عراق و آناتولی ترکیه مقایسه می شوند.
  کارشناس اداره میراث فرهنگی استان آذربایجان غربی اظهارکرد: در آغاز کار کاوش دو ترانشه 5 × 5 متر در جهت های شمالی و جنوبی محوطه ایجاد شد که این ترانشه ها مشرف بر رودخانه زاب کوچک هستند .
  به گفته این باستان شناس، بررسی سطحی یافته های فرهنگی محوطه نشان می دهد که این محوطه به دوره اشکانی تعلق دارد.
  به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محوطه نیسک آباد در فاصله 1 کیلومتری شمال روستای نیسک آباد، 10 کیلومتری شرق شهر سردشت و در سمت غربی رودخانه زاب کوچک بر روی برجستگی صخره ای کم ارتفاعی قرار گرفته است.
  کاوش در محوطه نیسک آباد که با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از شهریور ماه امسال شروع شده است تا 28 آبان ادامه دارد.
  فراهنگ**3079**1569

  http://www.irna.ir/fa/News/81798792/

  جلسه برنامه ریزی برای جابجایی روستای نیسک آباد

  امروز صبح روز چهارشنبه مورخه 27/2/91 جلسه جابجایی روستای نیسک اباد با حضور کاظمی فرماندار سردشت،بخشدار مرکزی و جمعی از مسئولین ادارات و معاونت اجرایی سپاه سد در دفتر فرماندار برگزار شد.
  با توجه به قرار گرفتن روستای نیسک اباد در مسیر آب سد،قبلاًبرنامه ریزی ها ی در خصوص جابجایی آن به محل جدید انجام شده بود در این جلسه هم نحوه انتقال خطوط جدید آب،برق، و احداث مدرسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت همکاری سپاه سد جهت انتقال تجهیزات و حفاری مسیرهای جدید و متقبل شدن مابه التفاوت هزینه ها طراحی مسیر و استقرار تجهیزات توسط ادرات برق،آب و فاضلاب روستایی از جمله مصوبات این جلسه بود .
  کاظمی فرماندار سردشت ضمن تقدیر از تلاش مسئولین و همراهی و همکاری مردم روستا در جریان این جابجایی خواستار پیگیری و انجام سریعتر انتقال خطوط آب،برق به محل جدید استقرار روستای نیسک آباد شد.

  http://www.sardasht-ag.ir/tabid/1032/articleType/ArticleView/articleId/17326/—-.aspx

 3. Rojpress
  18 تشرینی یه‌كه‌م 2015 له‌ 12:56

  ::: یک مسئول سازمان محیط زیست:
  انتقال آب “زاب” سردشت مشکل دریاچه ارومیه را حل نمی کند
  تاريخ: ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۵ مهر ساعت ۱۲:۴۶ نظرات: 0 کد مطلب: 7041

  مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان محیط زیست با بیان اینکه طرح های انتقال آب مسکن های موقتی هستندگفت: انتقال آب از رودخانه زاب هم مشکل دریاچه ارومیه را حل نمی کند.
  به گزارش روانگه محمد درویش به خبرگزاری مهر گفت: طرح‌های انتقال آب برای احیای دریاچه ارومیه تنها یک مسکن هستند و نمی‌توانند مشکل این دریاچه را حل کنند.

  به گفته وی، اگر طرح‌های انتقال آب موثر بودند می‌بایست احداث ۳ تونل انتقال آب از کوهرنگ مشکل زاینده‌رود را حل می‌کرد اما نه تنها این کار را نکرد، بلکه تالاب گاوخونی را خشکاند و دشت سگری را که دارای خاک حاصلخیزی بود به بیابانی در حال پیشروی تبدیل کرد.

  مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست تصریح کرد: بیابان سگری در حال حاضر آنقدر در حال پیشروی است که حتی گاهی اوقات گرد و غبار ناشی از آن مانع از پرواز به موقع هواپیما در اصفهان می‌شود.

  درویش اظهار داشت: متاسفانه چنین طرح‌های موقتی و بدون در نظر گرفتن اثرات بلندمدت مدام در کشور ما تکرار می‌شوند.

  وی افزود: دریاچه ارومیه تا زمانی که ۷۲ سدی که بر روی ۱۱ رودخانه اطراف آن ساخته شده‌اند، به قوت خود باقی است، شرایطش تغییر نخواهد کرد.

  مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست تاکید کرد: افزایش ۳۶۰ هزار هکتار به سطوح کشاورزی حوضه دریاچه ارومیه، ۳۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز در اطراف دریاچه ارومیه بعلاوه سدهای مذکور مهمترین مشکلات این دریاچه است و تا زمانی که شجاعت و قدرت برای مقابله با مشکلات اساسی را نداشته باشیم، طرح‌های انتقال آب دردی از این دریاچه را دوا نمی‌کنند.

  به گفته وی، حداکثر وسعتی که برای اراضی کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه تعیین شده است ۳۲۰ هزار هکتار است در حالی که در حال حاضر ۶۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در اطراف این دریاچه وجود دارد.

  به گفته درویش، بایستی برای تامین معیشت مردم این حوضه گزینه‌های دیگری از جمله بوم‌گردی مسئولانه، استفاده از صنایع هایتک، استفاده از انرژی‌های نو، استفاده از مرزهای مشترک و مزایای ترانزیت و … در نظر گرفته شود و تا زمانی که کشاورزی ناپایدار تنها راه معیشت مردم این منطقه است، وضعیت دریاچه ارومیه بهبود نخواهد یافت.

  مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست افزود: متاسفانه مسئولان به جای اقدامات اساسی که در درازمدت اثرات آن مشخص می‌شود و ممکن است نتایجش در دولت‌های آینده دیده شود، همواره به دنبال طرح‌های ضربتی با اثرات کوتاه‌مدت هستند که این در مورد دریاچه ارومیه نیز صدق می‌کند، اما این دریاچه دیگر ظرفیت چنین طرح‌هایی را ندارد.

  وی در خصوص انتقال آب رودخانه زاب که اخیرا از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه به عنوان بهترین گزینه احیای دریاچه ارومیه عنوان شده است، یادآور شد: این گزینه نیز همانند دیگر طرح‌های انتقال آب گزینه نامناسبی است؛ چرا که به قیمت ناآبادی یک منطقه دیگر تمام می‌شود که در نهایت اثرات و نتایج آن از جمله بیابانی شدن و خیزش ریزگردها در آن نواحی گریبان مردم کشور ما را نیز خواهد گرفت.

  به گفته درویش، اینکه گفته می‌شود در حال حاضر آب رودخانه زاب هیچ استفاده‌ای در کشور ما ندارد درست نیست و باید در مورد مباحث زیست محیطی اندکی دیدگاه‌ها فرابخشی‌تر و فرامنطقه‌ای تر باشد.

  وی احیا دریاچه دریاچه ارومیه را نیازمند نرم افزار و تفکر و برنامه ریزی برای بلند مدت دانست و گفت: طرح های انتقال آب تنها راهکار های اجرایی کوتاه مدت هستد که موقتا مشکل یک منطقه را حل می کنند اما در بلند مدت اثرات بسیار مخربی بر منازق مقصد و مبدا خواهند گذاشت.

  به گزارش مهر،دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه انتقال آب یکی از راهکارهای احیای دریاچه ارومیه، است گفت: اگرچه انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه در پروژه احیا مد نظر نیست،اما در حال حاضر تونل انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه در حال حفر شدن است.

  وی با تاکید بر اینکه ۵۰ درصد آب زاب برای ماست و هر جا بخواهیم می‌توانیم از آن استفاده کنیم، افزود: در حال حاضر از آن میزان استفاده‌ای نمی‌کنیم اما ۵۰ درصد آن رودخانه حق‌آبه ایران است، بنابراین می‌توانیم هر جا که بخواهیم آن را هزینه کنیم. در شرایط کنونی دریاچه ارومیه به آن نیاز دارد، پس آن را به دریاچه انتقال می‌دهیم، البته بعد از اینکه نیاز آبی دریاچه حل شد، برای توسعه کشاورزی استفاده می‌شود.

  کلانتری با بیان اینکه طبق قراری که با وزارت نیرو داریم، تا پایان سال ۱۳۹۸ آب رودخانه زاب وارد دریاچه ارومیه می‌شود، تاکید کرد: پروژه انتقال آب زاب به دریاچه مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست است و همه امور آن به تصویب دولت رسیده است.

  http://ruwange.net/NewsDetail.aspx?itemid=5941

 1. 17 تشرینی یه‌كه‌م 2015 له‌ 20:09

وەڵامێک بنووسە

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / گۆڕین )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / گۆڕین )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / گۆڕین )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / گۆڕین )

Connecting to %s

%d هاوشێوەی ئەم بلۆگەرانە: